এই ফুলেৰে দেৱ-দেৱীৰ পূজা কৰিলে অতি সোনকালে পূৰ্ণ হয় মনোকামনা !

1 min read

হিন্দু ধৰ্মৰ যিকোনো শুভ কামেই হওক বা ধৰ্মীয় অনুষ্ঠানেই হওক, ফুল অবিহনে সেয়া সম্পূৰ্ণ হ’ব নোৱাৰে। বিভিন্ন অনুষ্ঠানত দেৱ-দেৱীক বহু প্ৰকাৰৰ ফুল আগবঢ়োৱা হয়। কিন্তু ঈশ্বৰক কিছুমান বিশেষ ধৰণৰ ফুল আগবঢ়াই তেওঁ সোনকালে সন্তুষ্ট হৈ আশীৰ্বাদ দিবলৈ আৰম্ভ কৰে। তেনে এবিধ ফুল মেৰিগল্ড বা নাৰ্জী ফুল বুলি ধৰা হয়। য’ত নাৰ্জী ফুল বহু শুভ কাম আৰু সজ্জাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। একে সময়তে এই ফুলক দেৱ-দেৱীৰ অতি প্ৰিয় বুলিও গণ্য কৰা হয়।

 

গাঢ় হালধীয়া বা কেশৰ ৰঙৰ নাৰ্জী ফুল
নাৰ্জী ফুলৰ ৰং হালধীয়া বা কেশৰ। অৱশ্যে আন প্ৰজাতিও আছে। এই ক্ষেত্ৰত নাৰ্জী ফুলৰ ৰং অনুসৰি দেৱতাক উৎসৰ্গা কৰিব লাগে। ভগৱান বিষ্ণু আৰু মাতৃ লক্ষ্মীক পূজা কৰাৰ সময়ত গাঢ় হালধীয়া বা কেশৰ ৰঙৰ নাৰ্জী ফুল আগবঢ়াব লাগে। ইয়াৰ লগে লগে তেওঁৰ কৃপা সোনকালে প্ৰাপ্তি হয়।

পাৰ্বতীক পূজা কৰাৰ সময়ত
একে সময়তে ভগৱান শিৱ আৰু পাৰ্বতীক পূজা কৰাৰ সময়ত পাতল হালধীয়া ৰঙৰ নাৰ্জী ফুল আগবঢ়াব লাগে। ভগৱান গণেশ, হনুমান জী আৰু দেৱ-দেৱী পূজাৰ সময়ত ৰঙা, মেৰুণ বা মিশ্ৰিত ৰঙৰ নাৰ্জী ফুল আগবঢ়াব লাগে।

মাখি আৰু মহ নাহে
ঘৰত নাৰ্জী ফুল ৰোপণ কৰিলে মাখি আৰু মহ নাহে। ছালৰ পোৰা অৱস্থাতো ব্যৱহাৰ কৰা হয়। শৰীৰৰ যিকোনো অংশ জ্বলিলে নাৰ্জী ফুল পিহি লৈ লগাব লাগে। ইয়াৰ ফলত ছালখন সোনকালে ভাল হয়।

Disclaimer: ইয়াত দিয়া তথ্যসমূহ কেৱল মান্যতা আৰু তথ্যৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কৰা হৈছে।

 

You May Also Like

More From Author