চাহ-কফীৰ লগত চিগাৰেট খোৱাটো অতি বিপজ্জনক !

1 min read

চাহ খোৱা লোকসকলে প্ৰায়ে এনে ভুল কৰে, যাৰ বাবে তেওঁলোকৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত কুপ্ৰভাৱ পৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। বহু লোকে চিগাৰেট খোৱা বা মদ খোৱাৰ সময়তো চাহৰ সোৱাদ ল’ব বিচাৰে। স্বাস্থ্যৰ ক্ষতিৰ বাবে কেৱল ধূমপান বা মদ খোৱাই যথেষ্ট যদিও একাংশ লোকে চিগাৰেট আৰু মদৰ সৈতে চাহ খাই নিজৰ স্বাস্থ্য অধিক বিপদত পেলায়। যদি আপুনিও চিগাৰেট বা মদ লগতে চাহ খায়, তেন্তে সচেতন হোৱাৰ সময় আহি পৰিছে।

দ্য ইনষ্টিটিউট অৱ কেন্সাৰ ৰিচাৰ্চৰ বিজ্ঞানী ডাঃ শ্বুমেকাৰে এক অধ্যয়নত প্ৰকাশ কৰিছে যে এসপ্তাহত প্ৰায় ৭৫০ মিলিলিটাৰ মদ সেৱন কৰিলে কেন্সাৰৰ দৰে মাৰাত্মক ৰোগৰ আশংকা থাকে, যেনেদৰে সপ্তাহত ৫টা চিগাৰেট খালে তেনে আশংকা দেখা যায়। আৰু যেতিয়া আপুনি চিগাৰেট আৰু মদ দুয়োটা একেলগে পান কৰে, তেতিয়া এই ৰোগৰ আশংকা কেনেদৰে বৃদ্ধি পায় এবাৰ ভাবক।

আমি কিয় চাহ-কফিৰ লগত চিগাৰেট খাব নালাগে?

যদি আপুনি চাহ বা কফিৰ লগত চিগাৰেট খোৱাত অভ্যস্ত, তেন্তে ইয়াৰ অৰ্থ স্পষ্ট যে আপুনি একে সময়তে দুটা ড্ৰাগছ সেৱন কৰি আছে। এটা নিচা কেফেইন আৰু আনটো চিগাৰেটৰ নিজেই। চাহ আৰু কফি দুয়োটাতে কেফেইন থাকে। যেতিয়া আপুনি কেফেইন খোৱাৰ লগতে চিগাৰেট খায়, তেতিয়া আপোনাৰ হাঁওফাঁওত বেয়াকৈ প্ৰভাৱ পৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

শৰীৰৰ বহু অংশ আক্ৰান্ত হ’ব পাৰে

আপুনি নিশ্চয় সচেতন যে চিগাৰেটৰ পৰা ওলোৱা ধোঁৱাত কাৰ্বন মনোক্সাইড গেছ থাকে, যাৰ ফলত তেজত অক্সিজেনৰ মাত্ৰা কমি যায়। তদুপৰি কফি আৰু চাহৰ লগত চিগাৰেট খালে পৰিস্থিতি আৰু ভয়াৱহ হৈ পৰে। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ হাঁওফাঁওতে প্ৰভাৱ নপৰে, শৰীৰৰ আন অংশতো বেয়া প্ৰভাৱ পৰিব।

 

বিঃদ্রঃ এই আর্টিকেলটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়িবলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ গ্রহণ কৰক ।

You May Also Like

More From Author