ৰেলৰ শীত-তাপ নিয়ন্ত্ৰিত ডবাত ACৰ তাপমাত্ৰা কিমান ডিগ্ৰীত নিৰ্ধাৰণ কৰি ৰখা হয়? বেছিভাগ লোকেই নাজানে এই তথ্য

1 min read

ৰে’ল যাত্ৰীসকলে আৰামদায়ক আৰু নিৰাপদে যাত্ৰা কৰিবলৈ AC অৰ্থাৎ শীত-তাপ নিয়ন্ত্ৰিত ৰে’লৰ ডবা বুকিং কৰে। কোৱা বাহুল্য যে জেনেৰেল আৰু শ্লীপাৰ কোচতকৈ AC কেবিনত আৰাম বেছি। আনকি সুবিধাও বেছি।

কোঠাটোত AC অৰ্থাৎ শীত-তাপ নিয়ন্ত্ৰণৰ ব্যৱস্থা থকাৰ বাবে দীঘলীয়া যাত্ৰাতো যাত্ৰী ভাগৰুৱা নহয়। ৰেলখনৰ AC কম্পাৰ্টমেণ্টত বহু নিয়ম থাকে। অৱশ্যে নিয়মীয়াকৈ যাত্ৰা কৰিলেও বহু যাত্ৰীয়ে এই কথা নাজানে। AC কোচৰ AC উষ্ণতা এই নিয়মৰ অধীনত আহে।

এনে ক্ষেত্ৰত ট্ৰেইনত চলি থকা এচিৰ উষ্ণতা নিৰ্দিষ্ট বুলি কোৱা ভাল। অৰ্থাৎ ঘৰত লগোৱা এচিৰ দৰে ৰেলৰ ডবাটোৰ উষ্ণতা সঘনাই সলনি নহয়। গতিকে ৰেলৰ এ চি কিমান উষ্ণতাত চলি থাকে? সেই কথা আজি জানো আহক।

ৰে’লৰ এচি ডবাত উঠাৰ পিছত বহু যাত্ৰীয়ে প্ৰায়ে অভিযোগ কৰে যে এচি বন্ধ কৰি দিয়া হৈছে বা বৰ ঠাণ্ডা অনুভৱ হৈছে। বহুতে কয় যে কেতিয়াবা গৰম বেছি হ’লে AC কমাই ৰাখিছে। কিন্তু বহুতে হয়তো নাজানে যে এচিৰ এটা নিৰ্দিষ্ট উষ্ণতা ৰেলৱেই নিৰ্ধাৰণ কৰিছে। যিটো যাত্ৰীসকলৰ স্বাস্থ্যৰ কথা মনত ৰাখিয়েই নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়।

তদুপৰি ৰে’লৰ এচি ৰুমত চলি থকা এচিৰ উষ্ণতাও কোচৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। আচলতে ইয়াৰ উষ্ণতা সাধাৰণতে এল এইচ বি এ চি কোচ আৰু নন-এল এইচ বি এ চি কোচৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি নিৰ্ণয় কৰা হয়।

ৰেলৰ AC কিমান উষ্ণতাত চলে?
এল এইচ বি এ চি কোচত এ চিৰ উষ্ণতা ২৫ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছত ৰখা হয়। যাতে যাত্ৰীসকলে বিশেষ অসুবিধাৰ সন্মুখীন হ’ব নালাগে। কিন্তু নন-এল এইচ বি এ চি ডবাত এই উষ্ণতা ২৪ৰ পৰা ২৬ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছৰ ভিতৰত ৰখা হয়। এনে পৰিস্থিতিত ক’ব পাৰি যে ৰে’লৰ এচি ৰুমৰ উষ্ণতা ২৫ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছৰ ওচৰত ৰখা হয়।

ৰি-চাৰ্কুলেচন মোড ব্যৱহাৰ কৰা হয়:
উল্লেখযোগ্য যে এচিৰ ৰি-চাৰ্কুলেচন মোড ব্যৱহাৰ কৰি ৰেলৰ ডবাটো সোনকালে ঠাণ্ডা কৰা হয়। আচলতে এই মোডত এচিয়ে কোচৰ ভিতৰৰ ঠাণ্ডা বতাহ বাৰে বাৰে ঠাণ্ডা কৰে। সেইবাবেই কোঠাটো ঠাণ্ডা হ’বলৈ বেছি সময় নালাগে।

কিন্তু ঘণ্টাত ১২ বাৰ বতাহ সলনি কৰি অক্সিজেনৰ মাত্ৰা কোচৰ ঠিক ভিতৰতে ৰখা হয়। ৰাজধানী আৰু দুৰন্তৰ দৰে এ চি ৰেলত ৮০ শতাংশ ঠাণ্ডা বতাহ ৰি-চাৰ্কুলেট কৰা হয় আৰু বাকী ২০ শতাংশ বাহিৰৰ পৰা লোৱা হয়।

You May Also Like

More From Author