33.3 C
Assam
Thursday, August 18, 2022

Featured News

কমনৱেলথ গেমছ ২০২২ৰ পৰা তৃতীয়টো স্বৰ্ণ পদক আনিলে ভাৰোত্তোলক অচিন্ত শ্বেউলীয়ে…

Assamese Newsকমনৱেলথ গেমছ ২০২২ৰ পৰা তৃতীয়টো স্বৰ্ণ পদক আনিলে ভাৰোত্তোলক অচিন্ত শ্বেউলীয়ে…

জুনিয়ৰ বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপৰ ৰূপৰ পদক বিজয়ী অচিন্ত শৌলীয়ে স্নেচ শাখাত তিনিটা ক্লিন লিফ্ট – 137 কিগ্ৰা, 140 কিগ্ৰা আৰু 143 কিলোগ্ৰাম কাৰ্যকৰী কৰিছিল।ভাৰোত্তোলক অচিন্ত শ্বেউলীয়ে (৭৩ কিলোগ্ৰাম) দেওবাৰে (৩১ জুলাই) বাৰ্মিংহামত অনুষ্ঠিত কমনৱেলথ গেমছত ভাৰতৰ তৃতীয়টো স্বৰ্ণ অৰ্জন কৰাৰ লগে লগে তেওঁৰ শীৰ্ষ বিলিংত জীয়াই আছিল। প্ৰতিযোগিতাখন জিকিবলৈ প্ৰিয়, নৱাগত শ্বৌলীয়ে দেওবাৰে এনইচি হলত স্বৰ্ণ দখল কৰিবলৈ 313 কিলোগ্ৰাম (143 কিগ্ৰা+170 কিগ্ৰা) উৰ্ধগামী কৰে।

মালয়েছিয়াৰ এৰি হিদায়াত মুহাম্মাদ, যিয়ে শ্বেউলীক এটা কঠিন প্ৰতিযোগিতা দিছিল, ইভেণ্টটোৰ দ্বিতীয় শ্ৰেষ্ঠ উত্তোলক হিচাপে সমাপ্ত হৈছিল। তেওঁৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰচেষ্টা আছিল 303 কিগ্ৰা (138 কিগ্ৰা+165 কিগ্ৰা)। কানাডাৰ শাদ ডাৰ্চিনি মুঠ 298 কিগ্ৰা (135 কিগ্ৰা+163 কিগ্ৰা) উত্তোলনৰ সৈতে তৃতীয় স্থানত আছিল।”মই এই বিষয়ে বহুত সুখী, মই এই পদকৰ বাবে কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিছো। মোৰ ভায়েক, মা, মোৰ প্ৰশিক্ষক আৰু সেনাৰ বহুতো ত্যাগ এই পদকত প্ৰৱেশ কৰিছে,” জয়ৰ পিছত শ্বেউলীয়ে কয়। “এইটো মোৰ জীৱনৰ প্ৰথম মুখ্য ঘটনা আছিল আৰু তেওঁলোকে মোক ইয়াত উপনীত হোৱাত সহায় কৰাৰ বাবে মই কৃতজ্ঞ। এই পদকটোৱে মোক জীৱনৰ প্ৰতিটো দিশত সহায় কৰিব। এতিয়াৰ পৰা পিছলৈ ঘূৰি চাব নালাগে।”তেওঁ কাক তেওঁৰ সোণৰ পদক উৎসৰ্গা কৰিব বুলি সোধাত শ্বৌলীয়ে কয়, “মই এই পদকটো মোৰ স্বৰ্গীয় দেউতাক (যি হৃদৰোগত আক্ৰান্ত হৈ মৃত্যুবৰণ কৰিছিল), মোৰ ভায়েক আৰু মোৰ প্ৰশিক্ষক ভিজয় শৰ্মাক উৎসৰ্গা কৰিব বিচাৰো যিয়ে মই ভুল কৰিলে মোক চৰ মাৰে, মোক এনেদৰে গালি দিয়ে যেন মই তেওঁৰ নিজৰ সন্তান।”

জুনিয়ৰ বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপৰ ৰূপৰ পদক বিজয়ী শ্বৌলীয়ে স্নেচ শাখাত তিনিটা ক্লিন লিফ্ট – 137 কিগ্ৰা, 140 কিগ্ৰা আৰু 143 কিলোগ্ৰাম কাৰ্যকৰী কৰিছিল। তেওঁৰ ১৪৩ কিলোগ্ৰাম প্ৰচেষ্টাই তেওঁক গেমছৰ ৰেকৰ্ড ধ্বংস কৰাত আৰু তেওঁৰ ব্যক্তিগত শ্ৰেষ্ঠতা উন্নত কৰাত সহায় কৰিছিল।পাঁচ কিলোগ্ৰামসুবিধাৰ সৈতে পৰিষ্কাৰ এটা জাৰ্কলৈ গৈ, কলকাতা লিফ্টাৰে 166 কিলোগ্ৰাম লিফ্টেৰে আৰম্ভ কৰিছিল, যিটো তেওঁ সহজে উত্তোলন কৰিছিল। তাৰ পিছত শ্বুলীয়ে তেওঁৰ ১৭০ কিলোগ্ৰাম ৰ প্ৰয়াসটো কেৱল তৃতীয় প্ৰচেষ্টাত ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ আৰু মুঠ লিফ্টত (৩১৩ কিলোগ্ৰাম) এটা নতুন গেমছ ৰেকৰ্ড সৃষ্টি কৰিবলৈ হেৰুৱাইছিল।

ভাৰতীয় লিফ্টাৰে শেষৰ ফালে ধৈৰ্য্যসহকাৰে অপেক্ষা কৰিব লগা হৈছিল তেওঁ কি পদক ঘৰলৈ লৈ যাব জানিবলৈ কিয়নো মালয়েছিয়াই তেওঁৰ অন্তিম দুটা প্ৰচেষ্টাত কেৱল বিফল হোৱাৰ বাবে ১৭৬ কিলোগ্ৰাম লিফ্ট ৰ চেষ্টা কৰিছিল। চূড়ান্ত পৰিষ্কাৰ আৰু জোকাৰি যোৱা প্ৰচেষ্টাৰ আগতে তেওঁৰ প্ৰশিক্ষক শৰ্মাই তেওঁক কি কৈছিল বুলি সোধাত শ্বৌলীয়ে কয়, “তেওঁ মোক কৈছিল যে এই সোণটো মোৰ, কেৱল শান্ত থাকক আৰু ইয়াৰ বাবে যাওক। মই অলপ নাৰ্ভাস আছিলোঁ কিন্তু তেওঁৰ প্ৰদৰ্শন মোৰ তলত আছিল আৰু মই ইয়াৰ বাবে গৈছিলো।”

শ্বেউলিৰ পৰা স্বৰ্ণলাভ কৰি ভাৰতীয় ভাৰোত্তোলন দলটোৱে গেমছৰ ষষ্ঠ টো পদক লাভ কৰিছে।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: