20.6 C
Assam
Friday, February 3, 2023

Featured News

কলেষ্টেৰল, হৃদৰোগৰ পৰা বাচিবলৈ শীতকালত দূৰত থাকিব লগা ৪ বিধ খাদ্যবস্তু

Assamese Newsকলেষ্টেৰল, হৃদৰোগৰ পৰা বাচিবলৈ শীতকালত দূৰত থাকিব লগা ৪ বিধ খাদ্যবস্তু

শীতকাল মানুহৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দুৰ্বল হৈ পৰে, যাৰ ফলত শৰীৰ সহজে বহুতো ৰোগত আক্রান্ত হোৱা দেখা যায়। এই ঋতুত, মানুহে নিজৰ আহাৰৰ প্ৰতি যথেষ্ট মনোযোগ দিব লাগে। এই ঋতুত, মানুহে ভুলতো কেইবিধমান বস্তু খাব নালাগে, যিয়ে কলেষ্টেৰল বৃদ্ধিৰ লগতে হৃদৰোগৰ কাৰণ হ’ব পাৰে।

• শীতকালত এই বস্তুবোৰ খাব নালাগেঃ

~ ৰঙা মাংস

শীতকালত ৰঙা মাংস খাব নালাগে, ইয়াত উচ্চ পৰিমাণৰ সংপৃক্ত চৰ্বি আৰু কলেষ্টেৰল থাকে, যি শৰীৰৰ বহুতো সমস্যা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। লগতে ৰক্তনলীবোৰ অৱৰুদ্ধ হোৱাৰ ফলত হৃদৰোগৰ আশংকা বৃদ্ধি হ’ব পাৰে।

~ ফাষ্ট ফুড

শীতকালত ৰাস্তাত বিক্ৰী কৰা ফাষ্ট ফুড খোৱাটো পৰিহাৰ কৰা উচিত। কিয়নো এইবোৰত তেল আৰু মচলা অধিক ব্যৱহাৰ কৰা হয়, যি শৰীৰত কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি কৰে। এইবোৰ খালে ডায়েবেটিছৰ আশংকা বৃদ্ধি হ’ব পাৰে।

~ ভজা বস্তু

শীতকালত, সকলোৱে ভজা বস্তু যেনে ব্ৰেড পকোৰা, চিংৰা আদি খাব ভাল পায়। এই সকলোবোৰ বস্তুৱে শৰীৰত বেয়া কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি কৰা কাম কৰে। যাৰ ফলত স্বাস্থ্যৰ অৱনতি ঘটিব পাৰে আৰু চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হ’ব লগা হ’ব পাৰে।

~ মিঠা বস্তু

ঠাণ্ডা বতৰত, প্ৰায়সংখ্যক লোকে মিঠা বস্তু বেছিকৈ খাবলৈ মন কৰে। কিন্তু কিছুমান খাদ্য বস্তু আছে যি শৰীৰত বেয়া কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি কৰাৰ কাম কৰে। সেয়েহে, মানুহে চাহ-কফি, আইচক্ৰীম আৰু পেষ্ট্ৰীৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰা উচিত। এইবোৰ খোৱাৰ ফলত শৰীৰত বহুতো গুৰুতৰ সমস্যা বৃদ্ধি হ’ব পাৰে।

বিঃদ্রঃ- এই নিবন্ধটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়ুৱৈলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ল’ব।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!