14.6 C
Assam
Saturday, December 10, 2022

Featured News

Guwahati’s first CNG filling station to come up in Betkuchi

The Construction of Guwahati's first Compressed Natural...

কাণৰ লতিৰ বিষ

Assamese Newsকাণৰ লতিৰ বিষ

কাণৰ লতিৰ বিষ ঘাইকৈ মহিলাসকলৰ হয়৷ তেওঁলোকে কাণত যিবোৰ অলংকাৰ পিন্ধে, সেই অলংকাৰবোৰে কোনো কোনো মহিলাৰ কাণৰ লতিত এলার্জীৰ সৃষ্টি কৰে৷ লতিটো বিষায়, খজুৱায়, কেতিয়াবা ৰঙা ৰঙা দাগ পৰে৷ তেনে হোৱাৰ কাৰণ যে বিভিন্ন ধাতুৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা অলংকাৰ, সেই কথা বেছিভাগ মহিলাই বুজি নাপায়৷ ফলত সমস্যাটোৰ মূল কাৰণ দূৰ কৰিবলৈ চেষ্টা নকৰি ৰোগৰ লক্ষণবোৰৰ চিকিৎসা কৰাতহে তেওঁলোক ব্যস্ত হৈ পৰে৷ কাণৰ লতিত বিষ বা খজুৱতি হ’লে যিটো প্রথমতে কৰা উচিত, সেইটো হ’ল অলংকাৰ পিন্ধিবলৈ বাদ দিয়া৷ এলার্জীৰ সৃষ্টি কৰা সেই অলংকাৰ পিন্ধিবলৈ চিৰকাললৈ বাদ দিব লাগিব৷ কাৰণ কাণৰ লতিৰ বিষটো ভাল হোৱাৰ পিছত একেবিধ অলংকাৰ আকৌ পিন্ধিলে পুনৰ একেটা সমস্যাই দেখা দিব৷

কাণৰ লতিত খজুৱতি হ’লে কেতিয়াও নখজুৱাব, কাৰণ খজুৱালেই বীজাণুৰ সংক্রমণ হ’ব৷ খজুৱতি অসহ্য হ’লে ফার্মাচীত ডাক্তৰৰ প্রেছক্রিপচন নোহোৱাকৈ পোৱা হাইড্র কৰট্রিচন ক্রীম লগাব৷ কাণৰ লতিত কেতিয়াও আঙুলি বা হাতখন নলগাব৷ আঙুলিৰ স্পর্শ লাগিলেই সমস্যা জটিল হ’ব৷ বীজাণুনাশক চাবোন ব্যৱহাৰ কৰি আক্রান্ত লতি দুটা পৰিষ্কাৰ কৰি ৰাখিব৷ কাণৰ লতিৰ অসুখটো ভাল হোৱাৰ পিছত পুনৰ অলংকাৰ পিন্ধিবলৈ মন গ’লে, কেৱল বেছি কেৰেটসম্পন্ন সোণৰ বা বিশুদ্ধ ৰূপৰ ফুলি পিন্ধিব৷ খজুৱতি বা বিষ হোৱা কাণৰ লতিটোত নেইল পলিচ লগালেও বিষ বা খজুৱতি কিছু উপশম হ’ব পাৰে৷

 

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: