16.6 C
Assam
Tuesday, November 29, 2022

Featured News

নগাঁৱৰ জামুগুৰি দঘাট চুবুৰীৰ ২৪০ বছৰীয়া নামঘৰৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱস

নগাঁৱৰ জামুগুৰি দঘাট চুবুৰীৰ ২৪০ বছৰীয়া নামঘৰৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱস

15-year-old government vehicles will be scrapped: Nitin Gadkari

Union minister Nitin Gadkari today (November 25)...

কেঁচা পনীৰ খালে হয় এই চাৰিটা লাভ, নিয়ন্ত্ৰণত থাকে ওজন!

পনীৰ ভাৰতীয়সকলৰ প্ৰিয় ব্যঞ্জনবোৰৰ ভিতৰত অন্যতম। পনীৰ...

চকুৰ স্বাস্থ্য আৰু ভাল দৃষ্টিশক্তি বজাই ৰখাৰ বাবে ৪ টা বিশেষ টিপছ

Assamese Newsচকুৰ স্বাস্থ্য আৰু ভাল দৃষ্টিশক্তি বজাই ৰখাৰ বাবে ৪ টা বিশেষ টিপছ

লেপটপ/কম্পিউটাৰ সঠিক দূৰত্বত ৰাখিব: বহুলোকে তেওঁলোকৰ ডিজিটেল সঁজুলিবোৰ চকুৰ একেবাৰে ওচৰতে ৰাখে । এনে লোকসকলৰ প্ৰায়ে চকুৰ সমস্যা হোৱাৰ আশংকা অধিক হয় । বিশেষকৈ কৰ্মক্ষেত্ৰত দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে কম্পিউটাৰ বা লেপটপ ব্যৱহাৰ কৰা সকলৰ ক্ষেত্ৰত এই সমস্যা দেখা যায় ।

প্ৰাকৃতিক পোহৰত কাম কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক:সদায়ে এলইডি বা টিউব লাইট ব্যৱহাৰ কৰাৰ সলনি প্ৰাকৃতিক পোহৰত কাম কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব । যেতিয়া সূৰ্যৰ পোহৰ দুৱাৰ আৰু খিৰিকীৰে আপোনাৰ কোঠাত প্ৰৱেশ কৰে, ই আপোনাৰ চকুক আৰাম দিয়ে । ই আপোনাক গোটেই দিনটো সক্ৰিয় হৈ থকাত সহায় কৰে ।

চকুৰ ব্যায়াম আৰম্ভ কৰক:কিছুমান নিয়মীয়া চকুৰ ব্যায়াম কৰিবলৈ প্ৰতি ২৪ ঘণ্টাত কিছু সময় উলিয়াওক । আপোনাৰ চকু, শৰীৰৰ আন অংশৰ দৰে শক্তিশালী আৰু স্বাস্থ্যৱান হৈ থাকিবলৈ নিয়মীয়া ব্যায়ামৰ প্ৰয়োজন । ২০-২০-২০ নিয়মটো হৈছে এনে এক সৰল ব্যায়াম যিটো আপুনি ঘৰৰ পৰা কাম কৰোঁতে কৰিব পাৰে । প্ৰতি ২০ মিনিটৰ পিছত, ২০ ছেকেণ্ডৰ বাবে আপোনাৰ স্ক্ৰীণৰ পৰা আঁতৰি থাকক আৰু ২০ ফুট দূৰত্বত থকা যিকোনো বস্তুত মনোযোগ দিয়ক ।

ডাঙৰ ফন্ট ব্যৱহাৰ কৰক:আপোনাৰ লেপটপ বা কম্পিউটাৰত থকা ফণ্টৰ আকাৰে প্ৰায়ে আমাৰ চকুত প্ৰভাৱ পেলায় । ফণ্টটো যিমানে সৰু হয়, চকুৰ ওপৰত সিমানে অধিক চাপ পৰে । ইয়াৰ কাৰণ হৈছে সৰু ফণ্টবোৰ পঢ়াৰ সময়ত অধিক মনোযোগৰ প্ৰয়োজন হয়, যাৰ ফলত আপোনাৰ চকুত চাপ পৰে । সেয়েহে, দীঘলীয়া নথিপত্ৰ পঢ়ি থাকোঁতে, স্ক্ৰীণৰ ফণ্ট যিমান সম্ভৱ মিলাই লওঁক ।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: