22.9 C
Assam
Sunday, May 29, 2022

Featured News

AHSEC releases reschedule dates for HS First-year students; to start from June 6

The Assam Higher Secondary Education Council (AHSEC)...

Centre releases Rs 324 crore advance from SDRF for flood-hit Assam

The Central government has released an advance...

হিজাব সম্পৰ্কে কি কলে মিছ ইউনিভাৰ্ছ হৰনাজ কৌৰ সান্ধুৱে

Assamese Newsহিজাব সম্পৰ্কে কি কলে মিছ ইউনিভাৰ্ছ হৰনাজ কৌৰ সান্ধুৱে

মিছ ইউনিভাৰ্ছ হৰনাজ কৌৰ সান্ধুৱে হিজাব গোচৰটোৰ ওপৰত নিজৰ মতামত প্ৰকাশ কৰিছে। তেওঁ কৈছে যে যদি ছোৱালী এজনীয়ে হিজাব পিন্ধে, এয়া তাইৰ পছন্দ। হৰনাজ কৌৰে কৈছিল- যদি কোনোবাই তাইক আধিপত্য বিস্তাৰ কৰিছে, তেন্তে তাই আগবাঢ়ি আহি কথা ক’ব লাগিব। তাই বিচৰা ধৰণে জীয়াই থাকিবলৈ দিয়ক। আমি বিভিন্ন সংস্কৃতিৰ মহিলা আৰু আমি ইজনে সিজনক সন্মান কৰিব লাগিব।

কৰ্ণাটকৰ শিক্ষানুষ্ঠানসমূহত হিজাবৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা ৰখাৰ বিষয়টোক লৈ যথেষ্ট বিতৰ্ক হৈছিল। কৰ্ণাটক উচ্চ ন্যায়ালয়ে পিছত নিষেধাজ্ঞাটো বজাই ৰাখিছিল। এতিয়া কৰ্ণাটক উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ সিদ্ধান্তক উচ্চতম ন্যায়ালয়ত প্ৰত্যাহ্বান জনোৱা হৈছে।

যোৱা বছৰডিচেম্বৰত, হৰনাজ কৌৰ সান্ধুৱে মিছ ইউনিভাৰ্ছ খিতাপ জিকিছিল। 21 বছৰৰ পিছত, ভাৰতৰ এগৰাকী মহিলাই এই খিতাপ লাভ কৰে। প্ৰতিযোগিতাখনৰ অন্তিম ৰাউণ্ডত, হৰনাজ কৌৰক সোধা হৈছিল – আজিৰ সময়ত চাপৰ সন্মুখীন হোৱা যুৱতীসকলক তেওঁ কি পৰামৰ্শ দিব বিচাৰে যাতে তেওঁলোকে ইয়াৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে?

এই প্ৰশ্নৰ সন্দৰ্ভত হৰ্নাজ সান্ধুৱে কয়, “আজিৰ যুৱক-যুৱতীসকলৰ ওপৰত আটাইতকৈ ডাঙৰ চাপ হৈছে তেওঁলোকক নিজৰ ওপৰত বিশ্বাস কৰা। আপুনি অতুলনীয় বুলি জানিলে আপোনাক ধুনীয়া কৰি তোলে। নিজকে আনৰ সৈতে তুলনা কৰা বন্ধ কৰক আৰু গোটেই পৃথিৱীত কি ঘটি আছে সেই বিষয়ে কোৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। বাহিৰলৈ যাওক, আপোনাৰ বাবে কওঁক কিয়নো আপুনি আপোনাৰ জীৱনৰ নেতা। আপুনি আপোনাৰ নিজৰ কণ্ঠস্বৰ। মই নিজকে বিশ্বাস কৰোঁ আৰু সেইকাৰণে মই আজি ইয়াত থিয় হৈ আছোঁ।” হৰনাজ কৌৰৰ উত্তৰ বিচাৰকসকলৰ সৈতে ভালদৰে নামি গৈছিল আৰু তেওঁক বিজয়ী ঘোষণা কৰা হৈছিল।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: