13.1 C
Assam
Sunday, February 5, 2023

Featured News

ছোৱালীৰ বিবাহৰ উপযুক্ত বয়স এতিয়াৰে পৰা ১৮ নহয় ২১ বছৰ

এতিয়াৰে পৰা ছোৱালীক ১৮ বছৰত নহয় ২১বছৰতহে...

থানাৰ সন্মুখত পত্নী-সন্তানৰ কান্দোনৰ ৰোল, আত্মহত্যাৰ ভাবুকি

মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ এটা বিশেষ টুইট৷...

সন্তানৰ মগজুক কম্পিউটাৰৰ দৰে তীক্ষ্ণ কৰি তুলিবলৈ অভিভাবকে কৰিব লগা কামবোৰ

Assamese Newsসন্তানৰ মগজুক কম্পিউটাৰৰ দৰে তীক্ষ্ণ কৰি তুলিবলৈ অভিভাবকে কৰিব লগা কামবোৰ

সৰু ল’ৰা ছোৱালীৰ মন অতি তীক্ষ্ণ। কিন্তু তেওঁলোকে সঠিক পুষ্টি পোৱটো নিত্যান্তই প্ৰয়োজনীয়। বহুতো শিশুৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই স্মৃতি শক্তি তীক্ষ্ণ হয়, আনহাতে কিছুমান শিশু অলপ দুৰ্বল হয়। তেওঁলোকে বিদ্যালয়ত পঢ়া-শুনা কৰোতে অসুবিধাৰ সন্মুখীন হ’ব লগা হয়। কেতিয়াবা এনে শিশুৰ আত্মবিশ্বাসৰ অভাৱ হয়। কিন্তু শিশুৰ স্মৃতি শক্তি বৃদ্ধি কৰাৰ কিছুমান উপায় আছে। অভিভাবক সকলে কিছুমান বিশেষ কাৰ্যকলাপ কৰি শিশুৰ স্মৃতিশক্তি তীক্ষ্ণ কৰি তুলিব পাৰে।

সৰু ল’ৰা-ছোৱালীয়ে খেল খেলিবলৈ ভাল পায়। সেইকাৰণে তেওঁলোকক বিদ্যালয়তো লিখা-পঢ়াৰ লগতে বিভিন্ন খেল খেলিবলৈ শিকোৱা হয়। এনে পৰিস্থিতিত, অভিভাবক সকলে নিজৰ শিশুটিৰ স্মৃতি শক্তি বৃদ্ধি কৰিবলৈ আমোদজনক আৰু প্ৰত্যাহ্বানমূলক খেল খেলাব পাৰে। ই ক্ৰীড়াক্ষেত্ৰত শিশুসকলৰ স্মৃতি শক্তি বৃদ্ধি কৰিব।

শিশুসকলক কোনো ধৰণৰ চাপত পেলাব নালাগে। তেওঁলোকক সকলো ধৰণৰ চাপৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখিব লাগে। প্ৰতিটো শিশুৰ শিকাৰ পদ্ধতি আৰু সামৰ্থ্য পৃথক। সেয়েহে, শিশুসকলক কেতিয়াও অধ্যয়ন কৰিবলৈ হেঁচা দিব নালাগে।

শিশুসকলক দৈনিক ৮ ৰ পৰা ১০ ঘণ্টা পৰ্যাপ্ত টোপনি মাৰিবলৈ দিয়ক। ই তেওঁলোকৰ স্মৃতিশক্তিকো প্ৰভাৱিত কৰিব। প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ শিশুসকলে আনকি দিনটো টোপনি মাৰিব দিব লাগে। ৰাষ্ট্ৰীয় বিজ্ঞান একাডেমীৰ এক গৱেষণা অনুসৰি, দুপৰীয়া টোপনি লোৱাৰ পিছত, পুৱা দেখা কাৰ্টুন ছবিবোৰ মনত ৰখাৰ শিশুৰ সামৰ্থ্য ১০ শতাংশ উন্নত হয়।

শিশুসকলক সেউজীয়া পাচলি খাব দিব লাগে। সেউজীয়া পাচলিত থকা ভিটামিন, এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, খনিজ আৰু আহাৰৰ আঁহে শিশুৰ স্মৃতি শক্তি বৃদ্ধি কৰে। সেয়েহে, পালেং শাক, ধনিয়া পাত, পুদিনা পাত, সৰিয়হ পাত আদি বিভিন্ন শাক শিশুৰ আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে।

বিঃদ্রঃ- এই নিবন্ধটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!