27.6 C
Assam
Friday, February 3, 2023

Featured News

কম বয়সতে পকা চুলিৰ সমস্যা দূৰ কৰিবলৈ কৰিব লগা বিশেষ পদক্ষেপবোৰ

Assamese Newsকম বয়সতে পকা চুলিৰ সমস্যা দূৰ কৰিবলৈ কৰিব লগা বিশেষ পদক্ষেপবোৰ

বৰ্তমানৰ যুগত, যুৱক-যুৱতীসকলৰ ক্ষেত্ৰত পকা চুলিৰ সমস্যা প্ৰায়ে দেখা দিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। সাধাৰণতে চুলি ৩৫ বছৰৰ পিছত লাহে লাহে পকিবলৈ আৰম্ভ কৰে, কিন্তু আজিকালিৰ যুগত ২৫ বছৰীয়া যুৱক-যুৱতীসকলৰো চুলি পকিবলৈ ধৰিছে। ই বিৰক্তি দিয়াৰ লগতে আত্মবিশ্বাসৰ ওপৰত বাৰুকৈয়ে প্ৰভাৱ পেলায়।

কম বয়সত চুলি পকাটো আনুবংশিক কাৰণত হ’ব পাৰে, কিন্তু সাধাৰণতে ই মানুহৰ দৈনন্দিন আহাৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য গ্ৰহণ কৰি চুলি পকা বন্ধ কৰিব পাৰি। যদিও চুলিৰ যত্নৰ বাবে বহুতো পুষ্টিৰ প্ৰয়োজন, কিন্তু যদি শৰীৰত ভিটামিন বি-ৰ অভাৱ হয়, তেন্তে চুলি পকিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

যেতিয়া শৰীৰত ভিটামিন বি-ৰ অভাৱ হয়, তেতিয়া ইয়াৰ প্ৰভাৱ মানুহৰ চুলিত পোনপটীয়াকৈ দেখা দিবলৈ আৰম্ভ কৰে, ইয়াৰ ফলত কেৱল চুলি পকাই নহয়, বৰঞ্চ চুলি সৰাৰ সমস্যাও আৰম্ভ হয়। ইয়াৰ কাৰণে মানুহে নিজৰ খাদ্য আৰু পানীয়ত বি ভিটামিনৰ অভাৱ হ’ব নিদিয়াটো অতিকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ।

যদি কাৰোবাৰ কম বয়সতে চুলি পকিবলৈ লয়, তেনেহ’লে ভিটামিন বি, ভিটামিন বি ৬ আৰু ভিটামিন বি ১২ গ্ৰহণ কৰা আৰম্ভ কৰক। এই পুষ্টিৰ অভাৱৰ বাবে, চুলিয়ে কমকৈ অক্সিজেন পায় আৰু চুলিৰ ৰং লাহে লাহে বগা হ’বলৈ ধৰে।

চুলিৰ ৰং স্বাভাৱিক কৰি ৰখাৰ বাবে ভিটামিন বি-ৰ অভাৱ পূৰণ কৰাটো অতিকৈ আৱশ্যক। ইয়াৰ বাবে মানুহে দৈনিক আহাৰত কাঠফুলা, মাহজাতীয় শস্য আৰু চকলেট আদি খোৱাটো উচিত। কিয়নো এই খাদ্য সামগ্ৰীবোৰত তাম পোৱা যায়। ইয়াৰ বাহিৰেও, আমলখি চুলিৰ বাবে কোনো ঔষধতকৈ কম নহয়।

 

বিঃদ্রঃ- এই নিবন্ধটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!