13.3 C
Assam
Sunday, February 5, 2023

Featured News

ছোৱালীৰ বিবাহৰ উপযুক্ত বয়স এতিয়াৰে পৰা ১৮ নহয় ২১ বছৰ

এতিয়াৰে পৰা ছোৱালীক ১৮ বছৰত নহয় ২১বছৰতহে...

থানাৰ সন্মুখত পত্নী-সন্তানৰ কান্দোনৰ ৰোল, আত্মহত্যাৰ ভাবুকি

মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ এটা বিশেষ টুইট৷...

হিকটি অহাৰ কাৰণ আৰু তাক বন্ধ কৰা কেইটামান উপায়

Assamese Newsহিকটি অহাৰ কাৰণ আৰু তাক বন্ধ কৰা কেইটামান উপায়

যিকোনো মানুহৰ বাবে হিকটি অহাটো এটা সাধাৰণ কথা। লোকবিশ্বাস অনুসৰি যেতিয়া কোনোবাই আমাক মনত পেলায়, তেতিয়া হিকটি আহে বুলি কোৱা হয়। এই কথাটো বেছিসংখ্যক লোকে সঁচা বুলি ভাবিব পাৰে কিন্তু ইয়াৰ আঁৰত এটা ডাঙৰ বৈজ্ঞানিক কাৰণো আছে।

চিকিৎসা বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, যেতিয়া মানুহে উশাহ লয়, তেতিয়া হাঁওফাঁওটো বায়ুৰে ভৰি পৰে। ইয়াৰ ফলত, বুকু আৰু পেটৰ মাজৰ অংশত (ডায়েফ্ৰাম) কম্পন হয় আৰু ই সংকুচিত হয়। বহুসময়ত এই কম্পনে উশাহৰ প্ৰবাহ ভাঙি দিয়ে আৰু হিকটি আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

চিকিৎসকসকলে লগতে কয় যে বহুসময়ত অধিক মচলাযুক্ত খাদ্য খোৱাৰ পিছতো মানুহৰ হিকটি আহে। একে সময়তে, কেতিয়াবা আনকি খাদ্য পৰ্যাপ্ত পৰিমাণে চোবাব নোৱাৰি গিলিবলৈ চেষ্টা কৰিলেও হিকটি আহে।

বহুসময়ত, যেতিয়া খাদ্য বা গেছৰ ফলত পেট অতি ভৰ্তি হৈ থাকে, তেতিয়াও হিকটি আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে। যেতিয়াই হিকটি আহিবলৈ আৰম্ভ হয়, ডিঙিৰ পৰা অদ্ভুত শব্দ ওলায়। দৰাচলতে, ডায়েফ্ৰামৰ সংকোচনৰ ফলত, কণ্ঠনলী কিছু মুহূৰ্তৰ বাবে বন্ধ হৈ থাকে, যাৰ ফলত মুখৰ পৰা হিকটিৰ শব্দ ওলাবলৈ আৰম্ভ কৰে। যাৰ ফলত ব্যক্তিজনৰ সমস্যা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত, কিছুমান ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰি, হিকটি বন্ধ কৰিব পাৰে।

হিকটি বন্ধ কৰাৰ উপায়সমূহঃ

• হিকটি বন্ধ কৰিবলৈ, এগিলাচ বৰফযুক্ত ঠাণ্ডা পানী চামুচেৰে ৯-১০ বাৰ একেৰাহে খাব। খাদ্যনলীৰ ছন্দময় সংকোচনে পানী গিলি থাকোঁতে ডায়েফ্ৰামৰ সংকোচন নাইকিয়া কৰিব পাৰে।

• যেতিয়া হিকটি আহে, সৰু কাগজৰ মোনা এটাত মুখখন সোমোৱাই লেহেমীয়া আৰু গভীৰ উশাহ লওক। তাৰ পিছত লাহে লাহে উশাহৰ মাজেৰে মোনাটো ফুলাই দিয়ক। ই তেজত কাৰ্বন ডাই অক্সাইডৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে আৰু অধিক অক্সিজেন আনিবলৈ ডায়েফ্ৰামৰ সংকোচন গভীৰ কৰিব পাৰে। মনত ৰাখিব যে ইয়াৰ বাবে কেতিয়াও প্লাষ্টিকৰ মোনা ব্যৱহাৰ কৰা উচিত নহয়।

• যদি হিকটি সঘনাই হয়, তেতিয়া জিভাখন উলিয়াই ৰাখিও ইয়াক বন্ধ কৰিব পাৰে। এইটো অলপ আচৰিত লাগিব পাৰে কিন্তু এই কৌশলটো উপযোগী হিচাপে প্ৰমাণিত হ’ব।

• হিকটি বন্ধ কৰিবলৈ কিছু সময়ৰ বাবে উশাহ ধৰি ৰাখিব পাৰে। উশাহ কেইছেকেণ্ড মানৰ বাবে ধৰি ৰাখিলে শৰীৰত কাৰ্বন ডাই অক্সাইড কাৰ্যকৰীভাৱে বাহাল থাকে। ই ডায়েফ্ৰামৰ সংকোচন আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে আৰু এনেদৰে হিকটি বন্ধ কৰিব পাৰি।

• যদি হিকটি অহাৰ সময়ত কাগজৰ মোনা নাথাকে, তেন্তে আৰামদায়ক স্থানত বহক, তাৰ পিছত আঁঠুকেইটা বুকুলৈ আনি বহি দুই মিনিটৰ বাবে তেনেদৰে থাকক। এনে আঁঠু প্ৰসাৰিত কৰাত বুকু সংকুচিত হয়, যি ডায়েফ্ৰামৰ সংকোচন বন্ধ কৰে।

বিঃদ্রঃ- এই নিবন্ধটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত|

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!