27.6 C
Assam
Friday, February 3, 2023

Featured News

ডায়েবেটিছৰ ফলত হোৱা ভৰিৰ বিষৰ পৰা বাচিবলৈ তৎক্ষণাৎ সলনি কৰিব লগা অভ্যাসকেইটা

Assamese Newsডায়েবেটিছৰ ফলত হোৱা ভৰিৰ বিষৰ পৰা বাচিবলৈ তৎক্ষণাৎ সলনি কৰিব লগা অভ্যাসকেইটা

ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ জীৱন অতিকৈ কঠিন, কিয়নো ডায়েবেটিছ ৰোগীয়ে সৰু সৰু বস্তুৰ যত্ন ল’ব লগা হয়, কিয়নো অলপ অসাৱধানতাই বহুটো সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। সকলোৱে নিশ্চয় লক্ষ্য কৰিছে যে ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ ভৰিত সঘনাই বিষ হয়। সাধাৰণতে, যেতিয়া শিৰাবোৰত তেজৰ প্ৰবাহ প্ৰভাৱিত হয়, তেতিয়া এনে বিষ হয়। যদিহে কোনোবাই ভৰিৰ বিষত অতিষ্ঠ হৈ পৰিছে আৰু ইয়াৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব বিচাৰে, তেনেহ’লে কিছুমান অভ্যাস তৎক্ষণাৎ সলনি কৰিব লাগিব।

• এই কাৰণবোৰৰ বাবে ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ ভৰিৰ বিষ হয়

~ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ পৰীক্ষা নকৰা

যদি কোনো ডায়েবেটিছ ৰোগীয়ে ৰুটিন অনুসৰি ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ পৰীক্ষা নকৰে, তেন্তে বহটো সমস্যা হ’ব পাৰে। সেয়েহে এনে লোকসকলে স্বাস্থ্যৰ বিশেষ যত্ন লওক। ইয়াৰ বাবে, বজাৰৰ পৰা গ্লুকোমেটাৰ কিনিব পাৰে আৰু ২-৩ দিনৰ ভিতৰত পুৱাৰ আহাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ আগত আৰু পিছত পৰীক্ষা কৰিব আৰু ইয়াৰ ৰেকৰ্ড ৰাখিব আৰু চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লৈ থাকিব। ইয়াৰ দ্বাৰা ভৰিৰ বিষ হোৱাৰ আশংকা দূৰতে থাকিব।

~ ডিহাইড্ৰেচন

মানুহৰ শৰীৰে সঠিকভাৱে কাম কৰাৰ বাবে পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ পানী খোৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। ডিহাইড্ৰেচনৰ ফলত পেশীৰ বিষো হ’ব পাৰে। ইয়াক পৰিহাৰ কৰিবলৈ পানী, ডাব নাৰিকলৰ পানী, সতেজ ফলৰ ৰস খাই থাকিব।

~ অস্বাস্থ্যকৰ আহাৰ খোৱা

ডায়েবেটিছ ৰোগীসকলে কোনো অস্বাস্থ্যকৰ খাদ্য খাব নালাগে। যদি কোনো ৰোগীয়ে তেলেতীয়া আৰু মচলাযুক্ত খাদ্য খায় তেন্তে ইয়াৰ ফলত ভৰিৰ বিষ আৰু ফুলা বৃদ্ধি হ’ব পাৰে। সদায়ে সতেজ ফল আৰু পাচলি খাব আৰু ইয়াত কম মচলা যুক্ত খাদ্য ৰান্ধি খাব। লগতে, ৰন্ধাৰ বাবে অলিভ অইল ব্যৱহাৰ কৰিব।

~ ধূমপান

চিগাৰেট, বিড়ি আদি সকলোৰে বাবে ক্ষতিকাৰক। লগতে ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ বাবে এইবোৰ আৰু ক্ষতিকাৰক। কিয়নো ধূমপানৰ ফলত তেজৰ প্ৰবাহ ব্যাহত হয়, যি ভৰিৰ বিষৰ কাৰণ হ’ব পাৰে।

 

বিঃদ্রঃ- এই নিবন্ধটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়ুৱৈলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ল’ব।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!