13.1 C
Assam
Sunday, February 5, 2023

Featured News

ছোৱালীৰ বিবাহৰ উপযুক্ত বয়স এতিয়াৰে পৰা ১৮ নহয় ২১ বছৰ

এতিয়াৰে পৰা ছোৱালীক ১৮ বছৰত নহয় ২১বছৰতহে...

থানাৰ সন্মুখত পত্নী-সন্তানৰ কান্দোনৰ ৰোল, আত্মহত্যাৰ ভাবুকি

মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ এটা বিশেষ টুইট৷...

পালেং শাকৰ ৰস খোৱাৰ ফলত হোৱা লাভালাভবোৰ

Assamese Newsপালেং শাকৰ ৰস খোৱাৰ ফলত হোৱা লাভালাভবোৰ

শীতকালত বজাৰত যথেষ্ট পৰিমাণে সেউজীয়া শাক-পাচলি পোৱা যায়। সাধাৰণতে শীতকালত সকলো ঠাইতে পালেং শাক পোৱা যায়। কিছুমান মানুহে পালেং শাক খাবলৈ একেবাৰে ভাল নাপায়। স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলে বিশ্বাস কৰে যে ঠাণ্ডাত পালেং শাক বা ইয়াৰ ৰস খালে বহুতো গুৰুতৰ ৰোগৰ পৰা বাছি থাকিব পাৰি। পালেং শাকত ভিটামিন এ, ভিটামিন চি, ভিটামিন কে, মেগনেছিয়াম, মেঙ্গানিজ আৰু আইৰণকে ধৰি এণ্টি-অক্সিডেণ্ট যথেষ্ট পৰিমাণে পোৱা যায়। পালেং শাক খোৱাৰ ফলত দৃষ্টিশক্তি উন্নত হয় আৰু ইয়াত থকা ভিটামিন চি-য়ে শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে।

• পালেং শাকৰ অন্যান্য লাভালাভবোৰঃ

~ শীতকালত পালেং শাক অথবা ইয়াৰ ৰস খালে শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি হয়। ইয়াৰ লগতে, পালেং শাকত যথেষ্ট পৰিমাণে কেলচিয়াম, ছডিয়াম, ক্লোৰিন, ফছফৰাছ, প্ৰ’টিন আৰু আইৰণ পোৱা যায়। পালেং শাকৰ ৰসে বহুতো গুৰুতৰ ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে। ইয়াত যথেষ্ট আঁহ পোৱা যায়, যি পাকস্থলীৰ সৈতে সম্পৰ্কিত সমস্যাবোৰ আঁতৰ কৰে। ই কোষ্ঠকাঠিন্য, বদহজম আৰু পেটৰ বিষৰ পৰাও সকাহ দিয়ে।

~ পালেং শাকত থকা আইৰণে শৰীৰত তেজৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। পালেং শাকৰ ৰসে ৰক্তহীনতাৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে। ইয়াৰ ৰসে স্মৃতিশক্তি বৃদ্ধি কৰে আৰু স্মৃতিশক্তি তীক্ষ্ণ কৰে। ৰক্তচাপৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হোৱা লোকসকলে পালেং শাকৰ ৰস খাব পাৰে। ই ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে। ইয়াত পোৱা কেলচিয়ামে হাড়বোৰ শক্তিশালী কৰে।

~ পালেং শাকৰ ৰসে জৈৱ-ৰাসায়নিক প্ৰক্ৰিয়া উন্নত কৰে। যাৰ বাবে, শৰীৰত চৰ্বি জমা নহয় আৰু ওজন দ্ৰুতগতিত হ্ৰাস হ’বলৈ ধৰে। পালেং শাকৰ ৰসত ক’লা জিৰা গুৰি আৰু নিমখ যোগ দি খাব পাৰে।

 

বিঃদ্রঃ- এই নিবন্ধটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়ুৱৈলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ল’ব।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!