13.1 C
Assam
Sunday, February 5, 2023

Featured News

ছোৱালীৰ বিবাহৰ উপযুক্ত বয়স এতিয়াৰে পৰা ১৮ নহয় ২১ বছৰ

এতিয়াৰে পৰা ছোৱালীক ১৮ বছৰত নহয় ২১বছৰতহে...

থানাৰ সন্মুখত পত্নী-সন্তানৰ কান্দোনৰ ৰোল, আত্মহত্যাৰ ভাবুকি

মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ এটা বিশেষ টুইট৷...

ঠাণ্ডা বতৰত অনবৰতে কফি বা চাহ খোৱাৰ অপকাৰিতাসমূহ

Assamese Newsঠাণ্ডা বতৰত অনবৰতে কফি বা চাহ খোৱাৰ অপকাৰিতাসমূহ

বেছিভাগ মানুহে শীতকালত চাহ আৰু কফি খাবলৈ ভাল পায়। আনহাতে, শীতকালত, কিছুমান লোকৰ বাৰে বাৰে চাহ বা কফি খোৱাৰ অভ্যাস থাকে। কিন্তু অনবৰতে চাহ বা কফি খোৱাটো স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হিচাপে প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে চাহ আৰু কফিত কেফেইন থাকে, যাৰ ফলত ডিহাইড্ৰেচন হ’ব পাৰে। কেৱল এয়াই নহয়, চাহ বা কফি খালে টোপনি নহা সমস্যা হ’ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত, যদি কাৰোবাৰ এই অভ্যাস আছে তেন্তে সোনকালে নিয়ন্ত্ৰণ কৰক।

চাহ-কফি খোৱাৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰিবলৈ অৱলম্বন কৰিব লগা উপায়ঃ

~ চাহ বা কফি ক্ৰমান্বয়ে হ্ৰাস কৰক

চাহ বা কফিৰ প্ৰতি আসক্তি সম্পূৰ্ণৰূপে হ্ৰাস কৰিব নোৱাৰি। কিন্তু, এই অভ্যাসটো লাহে লাহে হ্ৰাস কৰিব পাৰে। আনহাতে, যদি কোনোবাই এদিনত ৪-৫ কাপ এই কফি খায়, তেন্তে এতিয়াৰ পৰা মাত্ৰ ৩ কাপ চাহ খাব। এনে কৰাৰ দ্বাৰা লাহে লাহে এই অভ্যাস হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

~ চাহ-কফিৰ সলনি হালধি গাখীৰ খাব

শীতকালত চাহ-কফি খোৱাৰ সলনি ঘৰত তৈয়াৰ কৰা হালধি গাখীৰ খাব পাৰে। এইবোৰ পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ যি শৰীৰক ভিতৰৰ পৰা স্বাস্থ্যৱান আৰু গৰম কৰি ৰখাত সহায় কৰে। কেৱল এয়াই নহয়, হালধিৰ গাখীৰ খালে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী হয়।

~ আদা আৰু নেমু দিয়া চাহ খাব

শীতকালত চাহ বা কফি খোৱাৰ সলনি গৰম পানীত আদা দি উতলাওক। তাৰ পিছত ইয়াত অলপ নেমুৰ ৰস আৰু মৌ যোগ দিয়ক। এতিয়া এই চাহ খাওক। এনেদৰে খালে চৰ্দি-জ্বৰৰ পৰা সকাহ পাব আৰু কাহ আৰু হজম নোহোৱা সমস্যা আঁতৰি যাব।

~ স্বাস্থ্যকৰ বিকল্প বাছনি কৰক

শীতকালত চাহ আৰু কফিৰ সলনি, সেউজীয়া চাহ আৰু লেমন গ্ৰাছ চাহ খাব পাৰে। এই সকলোবোৰ এণ্টি-অক্সিডেণ্টেৰে সমৃদ্ধ। ই শৰীৰটোক স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰাখে।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!