20.6 C
Assam
Friday, February 3, 2023

Featured News

নাকৰ ওপৰত হোৱা ব্লেকহেডচ দূৰ কৰাৰ ঘৰুৱা উপায়

Assamese Newsনাকৰ ওপৰত হোৱা ব্লেকহেডচ দূৰ কৰাৰ ঘৰুৱা উপায়

মানুহৰ মুখতকৈ নাকৰ ওপৰত হোৱা ব্লেকহেডচে অত্যন্ত অস্বত্বিৰ সৃষ্টি কৰে । কিন্তু এই ব্লেকহেডচ আপুনি ঘৰুৱা উপায়েৰেও দূৰ কৰিব পাৰে ।

আচলতে আমাৰ নাকৰ ওপৰত থকা গ্ৰন্থিৰ পৰা এবিধ তেল নি:সৰণ হয় । য’ত ময়লা জমা হৈ এই ব্লেকহেডচৰ সৃষ্টি কৰে ।
তেনেক্ষেত্ৰত এই জমা হৈ থকা ময়লা পৰিষ্কাৰ কৰাটো খুবেই জৰুৰী । ইয়াৰবাবে আপুনি খুব বেছি একো কৰিব নেলাগে । ঘৰতে থকা কেইটামান উপকৰণ ব্যৱহাৰ কৰিও এই ময়লা চাফা কৰিব পাৰি ।
নেমুৰ ৰস : আমাৰ ঘৰৰ প্ৰায় সকলোৰে ঘৰত নেমু টেঙা থাকে । এই নেমুৰ ৰস নাকৰ ওপৰত সানি থৈ দিব লাগে । এনেদৰে প্ৰায় সাতদিন নেমুৰ ৰস ব্যৱহাৰ কৰিলে দেখিব আপোনাৰ ব্লেকহেডচ বহুখিনি কমি গৈছে ।

কণীৰ বগা অংশ : ব্লেকহেডচ দূৰ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত কণীৰ বগা অংশ খুবেই উপকাৰী । কণীৰ বগা অংশ খুব ভালদৰে নাকৰ ওপৰত লগাই , প্ৰয়োজনত তাৰওপৰত টিচ্যু পেপাৰেৰে ঢাকি দিব লাগে আৰু তাৰওপৰত আৰু অলপ কণীৰ বগা অংশ সানি দিব লাগে । দেখিব টিচ্যু পেপাৰত ব্লেকহেডচ লাগি আহিছে । এনেকৈ দৈনিক কৰিলে এটা সময়ত নাকৰ সকলো ব্লেকহেডচ আপোনাআপুনি নাইকীয়া হৈ যাব ।

মৌ : নাকৰ ব্লেকহেডচ দূৰ কৰাৰ অন্যতম উপায় হৈছে মৌ ৰস । নাকৰ ওপৰত মৌ ৰস লগাই কিছুসময় ৰাখি ধুই পেলাব লাগে । এনেকৈ প্ৰায় সাতদিন কৰাৰ পিছত দেখিব যে , আপোনাৰ ব্লেকহেডচ নাইকীয়া হৈ গৈছে ।

ব্লেকহেডচ ফেচপেক : এই ফেচপেক তৈয়াৰ কৰিবলৈ প্ৰথমতে আপুনি এচামুচ কৰ্ণফ্লাৱাৰ , এচামুচ কণীৰ বগা অংশ , এচামুচ কফি পাউদাৰ লৈ ভালদৰে মিহলি কৰি ল’ব লাগে । ইয়াৰপিছত নাকৰ ওপৰত প্ৰলেপ দিব লাগে । এনেকৈ নাকৰ ওপৰত প্ৰায় আধা ঘণ্টা ৰখাৰ পাছত ধুই পেলাব লাগে । সপ্তাহত অন্তত: তিনি দিন কৰিলে নাকৰ ব্লেকহেডচ নিশ্চিতকৈ দূৰ হ’ব ।

বি : দ্ৰ : ওপৰোক্ত প্ৰতিবেদনটো তথ্যৰ ওপৰত আধাৰিত যদিও প্ৰয়োজন সাপেক্ষে ছালৰ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো বাঞ্চণীয় ।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!