16.6 C
Assam
Tuesday, November 29, 2022

Featured News

নগাঁৱৰ জামুগুৰি দঘাট চুবুৰীৰ ২৪০ বছৰীয়া নামঘৰৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱস

নগাঁৱৰ জামুগুৰি দঘাট চুবুৰীৰ ২৪০ বছৰীয়া নামঘৰৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱস

15-year-old government vehicles will be scrapped: Nitin Gadkari

Union minister Nitin Gadkari today (November 25)...

কেঁচা পনীৰ খালে হয় এই চাৰিটা লাভ, নিয়ন্ত্ৰণত থাকে ওজন!

পনীৰ ভাৰতীয়সকলৰ প্ৰিয় ব্যঞ্জনবোৰৰ ভিতৰত অন্যতম। পনীৰ...

Bra ৰ সম্পূৰ্ণ নাম কি ? ক’ৰ পৰা উৎপত্তি হ’ল এই নাম ! জানক সৱিশেষ

Assamese NewsBra ৰ সম্পূৰ্ণ নাম কি ? ক'ৰ পৰা উৎপত্তি হ'ল এই নাম ! জানক সৱিশেষ

আমি প্ৰায়ে এনে বহু শব্দ ব্যৱহাৰ কৰোঁ, যাৰ নামৰ আঁৰত এটা কাহিনী থাকে। তেনে এটা শব্দ হ’ল ব্ৰা (Bra)। সকলোৱে এই শব্দটো বহুবাৰ ব্যৱহাৰ কৰিলেও, কিন্তু নাজানে ইয়াৰ সম্পূৰ্ণ নামৰ কথা। আহক জানো ব্ৰাৰ সম্পূৰ্ণ ৰূপ আৰু ইয়াৰ নামৰ আঁৰৰ কাহিনী।

ব্ৰাৰ ইতিহাস প্ৰায় ৫০০ বছৰ পুৰণি। অৱশ্যে ইমান এক দীঘলীয়া যাত্ৰাত ব্ৰাৰ বহু ৰূপ আৰু নাম সলনি হৈছে। আজি মহিলাসকলে ইয়াৰ আটাইতকৈ আধুনিক ৰূপটো ব্যৱহাৰ কৰে। জনা যায় যে ইজিপ্তৰ মহিলাসকলে যুগ যুগ ধৰি ব্ৰা ব্যৱহাৰ কৰি আহিছে। প্ৰাচীন কালত তাৰ মহিলাসকলে জন্তুৰ চামৰাৰে ব্ৰা পিন্ধিছিল। পিন্ধিবলৈ বৰ কঠিন হ’লেও মহিলাসকলে স্তন ঢাকিবলৈ পিন্ধিব লগা হৈছিল। গ্ৰীক সভ্যতাতো সাধাৰণ ব্ৰেষ্ট বেণ্ড পিন্ধাৰ কথা উল্লেখ আছে।

Also Read: এইবিধ ৰোগ আপোনাৰো হয় নেকি? তেন্তে কি কৰিব?

অৱশ্যে ভাৰতত ব্ৰাৰ প্ৰচলন বা ইয়াৰ ইতিহাস বৰ পুৰণি নহয়। ইয়াত মহিলাসকলে বহু আগৰে পৰা শাৰী পিন্ধে। সেইবাবেই আগৰ মহিলাসকলে কেৱল স্তন ঢাকিবলৈ শাৰী ব্যৱহাৰ কৰিছিল। ইয়াৰ পিছত ষষ্ঠ শতিকাৰ ভিতৰত হৰ্ষবৰ্ধন যুগত ব্ৰাৰ ব্যৱহাৰ আৰম্ভ হয়।

ব্ৰা শব্দটো ক’ৰ পৰা আহিল?

প্ৰথম আধুনিক ব্ৰা ফ্ৰান্সত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। ব্ৰা নামটো ‘brassiere’ শব্দৰ পৰাই উদ্ভৱ হৈছে। ই ফৰাচী শব্দ, যাৰ অৰ্থ শৰীৰৰ ওপৰৰ অংশ। লাইফ আলোচনীৰ মতে, ১৮৬৯ চনৰ ৩০ মে’ত ফ্ৰান্সৰ হাৰ্মাইন কেডলে এটা কৰ্চেট দুটা টুকুৰা কৰি আণ্ডাৰগাৰ্মেণ্ট তৈয়াৰ কৰিছিল। এই আণ্ডাৰগাৰ্মেণ্টৰ নাম ৰখা হৈছিল কৰ্চলেট জৰ্জ, যাৰ ওপৰৰ অংশ পিছলৈ ব্ৰা হিচাপে বিক্ৰী কৰা হৈছিল।

১৯১৫ চনৰ পৰা ২০ চনৰ ভিতৰত বজাৰত ছেমি কাপ ব্রা আহিছিল। এই ব্ৰাটোৱে কেৱল স্তনটোক সমৰ্থন কৰাই নহয়, স্তনবোৰক সুন্দৰ আকাৰো দিছিল। ইয়াৰ পিছত ১৯৪০ চনত বজাৰত নতুন ধৰণৰ ব্ৰা আহিল। সেই সময়ৰ হলীউডৰ বিখ্যাত অভিনেত্ৰীসকলে ইয়াক পিন্ধিছিল আৰু ১৯৫৫ চনৰ পৰা ৭০ চনলৈকে বলীউডতো ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।

Also Read: মানুহৰ ভাগ্য কেতিয়া লিখা হয় ? গীতাৰ অমৃত বাণী

Bra ৰ বিৰোধ:

ফেশ্বন আলোচনী ‘Vogue’ ই ব্ৰাক জনপ্ৰিয় কৰি তোলাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। ১৯০৭ চনত ‘Vogue’-এ Brassiere ৰ শব্দটো জনপ্ৰিয় কৰি তোলে। অৱশ্যে ইয়াৰ বিৰুদ্ধেও তীব্ৰ বিৰোধিতা হৈছিল। ব্ৰাৰ বিৰোধিতা কৰাৰ লগতে বহু নাৰীবাদী সংগঠনে নাৰীক ইয়াৰ অসুবিধাৰ বিষয়েও সকীয়াই দিছিল। আনকি ১৯৬০ চনৰ আশে-পাশে নাৰীবাদী সংগঠনে ব্ৰাৰ বিৰুদ্ধে আন্দোলন আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁলোকে দাবী কৰিছিল যে ইয়াক পিন্ধিলে নাৰী কেৱল যৌন বস্তু হৈ পৰে। ইয়াৰ লগতে তেওঁ ইয়াক পিন্ধিলে স্তন কেন্সাৰ হোৱা বুলিও যুক্তি দৰ্শায়।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: