16.1 C
Assam
Saturday, December 10, 2022

Featured News

Guwahati’s first CNG filling station to come up in Betkuchi

The Construction of Guwahati's first Compressed Natural...

কামত মন নলগা বা প্ৰায়ে হতাশা অনুভৱ হৈ থাকে নেকি ? তেন্তে পালন কৰক এই উপায়।

Assamese Newsকামত মন নলগা বা প্ৰায়ে হতাশা অনুভৱ হৈ থাকে নেকি ? তেন্তে পালন কৰক এই উপায়।

খং আৰু মানসিক চাপ যিকোনো ব্যক্তিৰ জীৱনৰ বাবে ক্ষতিকাৰক। প্ৰায়ে এনেকুৱা হয় যে সৰু সৰু কথাৰ প্ৰতি আপোনাৰ মন বেয়া হৈ যায়। আপোনাৰ এই ধৰণৰ আচৰণে চাৰিওফালৰ পৰিৱেশতো প্ৰভাৱ পেলায়। পৰিয়াল, সংগী আৰু বন্ধু-বান্ধৱীৰ পৰা আঁতৰি আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে। বেয়া মনৰ বহু লক্ষণো অনুভৱ কৰে। উদাহৰণস্বৰূপে, কোনো কাম কৰিবলৈ মন নাযাবও পাৰে। ঘৰ বা অফিচৰ দৰে অনুভৱ নকৰিব। এনে পৰিস্থিতিত মানুহে অকলে থকাটোহে বেছি পছন্দ কৰে। না কথা পাতিব নিবিচাৰে, কাৰো লগত সময় কটাবও নিবিচাৰে। কেতিয়াবা ব্যক্তিগতভাৱে অপ্ৰয়োজনীয়ভাৱে কান্দিবলৈও মন যায়। কিছুমান মানুহে আত্মহত্যাৰ কথা ভাবিবলৈ আৰম্ভ কৰে। চিন্তনীয় কথাটো হ’ল এই লক্ষণবোৰ দেখাৰ পিছতো মানুহে বুজি নাপায় যে ইয়াৰ সমস্যা কি। আচলতে এই সকলোবোৰ লক্ষণ হতাশাৰ। মানসিক চাপ বা হতাশাত মগজুৱে কাম কৰা বন্ধ কৰি দিয়ে। যিটো আপোনাৰ জীৱনৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হৈ পৰে।

মন ভাল কৰাৰ উপায়
প্ৰথমে আপোনাৰ মন ঠিক কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক। ইয়াৰ বাবে যদি আপুনি এনে খাদ্য আপোনাৰ খাদ্য তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰে, তেন্তে ই স্বাস্থ্য আৰু মন উভয়ৰে বাবে উপকাৰী। ছালমন, আখৰোট আদি বেছিকৈ খাব। ইয়াৰ বাহিৰেও শুকান ফলমূল, মাছ আৰু শাক-পাচলি আদি সেৱন কৰিব লাগে। খাদ্যত কল আৰু মাছ অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰি।

বেছিভাগ মানুহেই হতাশাৰ অৱস্থাত মদ আৰু চিগাৰেট সেৱন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। কিন্তু এইবোৰে আপোনাক হতাশাৰ পৰা উলিয়াই নিদিয়ে, বৰঞ্চ এই অৱস্থাৰ ফালে অধিক ঠেলি দিয়ে। গতিকে মন বেয়া হ’লে মদ একেবাৰে সেৱন নকৰিব। এই পৰ্যায়ত মদ্যপানে নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

আপোনাৰ মন উন্নত কৰিবলৈ ধ্যান কৰক। যোগ আৰু ধ্যানে মন আৰু শৰীৰ দুয়োটাকে লঘু কৰি তোলে। আপোনাৰ মন বিচলিত কৰা বস্তুবোৰৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ ধ্যান কৰক।

মন নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ প্ৰেৰণাদায়ক উক্তি আৰু ভাষণ শুনিব। আধ্যাত্মিকতাই আপোনাক সহায় কৰিব পাৰে। এনেবোৰ কথা আপোনাৰ জীৱনত অন্তৰ্ভুক্ত কৰি আপুনি আশাবাদী হৈ থাকিব।

মন ভাল নহ’লে মানুহে অকলে থাকিব বিচাৰে। কিন্তু বন্ধু-বান্ধৱ বা পৰিয়ালৰ সৈতে কথা পতাৰ পৰিকল্পনা কৰিব পাৰে যাতে আপোনাৰ পৰিস্থিতি আৰু বেয়া নহয়। ভ্ৰমণলৈ যাওক যাতে ঠাইখন সলনি হ’লে মনটোও সলনি হয়।

যদি আপুনি অধিক সমস্যা অনুভৱ কৰে তেন্তে চিকিৎসক বা মনোৰোগ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ লওক।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: