13.1 C
Assam
Sunday, February 5, 2023

Featured News

ছোৱালীৰ বিবাহৰ উপযুক্ত বয়স এতিয়াৰে পৰা ১৮ নহয় ২১ বছৰ

এতিয়াৰে পৰা ছোৱালীক ১৮ বছৰত নহয় ২১বছৰতহে...

থানাৰ সন্মুখত পত্নী-সন্তানৰ কান্দোনৰ ৰোল, আত্মহত্যাৰ ভাবুকি

মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ এটা বিশেষ টুইট৷...

বিবাহ বিচ্ছেদ অথবা সংগীৰ মৃত্যু ঘটিলে মহিলাতকৈ পুৰুষসকল বেছি প্ৰভাৱিত হয়!

Assamese Newsবিবাহ বিচ্ছেদ অথবা সংগীৰ মৃত্যু ঘটিলে মহিলাতকৈ পুৰুষসকল বেছি প্ৰভাৱিত হয়!

এটি মধুৰ সম্পৰ্কই বান্ধি ৰাখে দুটি মন। এনেস্থলত যদি বিবাহ বিচ্ছেদ হয় মনটো ভাঙি চূৰমাৰ হৈ পৰে। এক সমীক্ষা মতে মহিলাসকলতকৈ পুৰুষসকল প্ৰভাৱিত হয়! যদি সম্পৰ্কত ফাট মেলে অধ্যয়নটোৰ মতে মহিলাতকৈ অধিক প্ৰভাৱিত হয় পুৰুষসকল। অধ্যয়নটোৱে বিবাহ বিচ্ছেদ অথবা সংগীৰ মৃত্যুৰ পাছত পুৰুষসকল কিয় মানসিকভাৱে হাৰি যায়। তাৰ ৩টা কাৰণ বিচাৰি পাইছে। বিবাহ বিচ্ছেদৰ চাপে পুৰুষসকলক মহিলাতকৈ বেছি বেয়া প্ৰতিক্ৰিয়া কৰে। সামাজিক পৰিস্থিতি সলনি হোৱাৰ লগে লগে বহু পৰিৱৰ্তন আহে মানুহৰ জীৱনত। বিবাহে পুৰুষক কেনেকৈ প্ৰভাৱিত কৰে? সেই দিনবোৰ গ’ল যেতিয়া লৰ্ড বায়ৰনৰ কবিতাত লিখা আছিল ‘মানুহৰ প্ৰেম মানুহৰ জীৱনৰ এক পৃথক বস্তু।’ আচলতে প্ৰেম আৰু বিবাহ, ঘোঁৰা আৰু বাহনৰ দৰে একে। ডেনমাৰ্কৰ মধ্যবয়সীয়া প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ ওপৰত চোৱা এক নতুন অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে অকলে বাস কৰা আৰু অধিক সম্পৰ্ক ভাঙি যোৱাৰ অভিজ্ঞতা পুৰুষৰ উচ্চ স্তৰৰ প্ৰদাহৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। তথ্য অনুসৰি, অধ্যয়নটোত মহিলাসকলৰ ক্ষেত্ৰত এনে কোনো সম্পৰ্ক পোৱা নগ’ল। কোপেনহেগেন বিশ্ববিদ্যালয়ত অৱস্থিত অধ্যয়ন দলটোৱে কোপেনহেগেন এজিং আৰু মিডলাইফ বায়োবেংকৰ তথ্য বিশ্লেষণ কৰিছিল। মুঠতে, তেওঁলোকে ৪,৮৩৫জন অংশগ্ৰহণকাৰীৰ তথ্য ব্যৱহাৰ কৰিছিল, সকলোৰে বয়স ৪৮-৬২বছৰ আছিল। তথ্যবোৰ ১৯৬৮ চনৰ পৰা ২০১১ চনলৈ ২৬ বছৰ জুৰি আছিল। বিভিন্ন সম্ভাব্য বিভ্ৰান্তিকৰ চলকৰ সৈতে মিলা-মিছা কৰাৰ পাছত, বিজ্ঞানীসকলে দেখিলে যে পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত, অধিক সম্পৰ্ক বিচ্ছেদ বা বছৰ অকলে বাস কৰা দেখা গৈছে। সম্পৰ্ক বিচ্ছেদৰ অভিজ্ঞতা নোহোৱা বা ০-১ বছৰ অকলে বাস কৰা পুৰুষ অধিক বুলি জানিবলৈ পোৱা গৈছে । প্ৰদাহৰ স্তৰৰ আটাইতকৈ বেছি বিচ্ছেদ হোৱা পুৰুষৰ গোট- দুই বা ততোধিক। ৰেফাৰেন্স গোটৰ তুলনাত, তেওঁলোকৰ প্ৰদাহজনক মাৰ্কাৰৰ স্তৰ ১৭ শতাংশ অধিক আছিল। গৱেষকসকলে মহিলাসকলৰ ক্ষেত্ৰত তেনে কোনো প্ৰভাৱ পোৱা নাছিল। বিজ্ঞানীসকলে ইতিমধ্যে দেখুৱাইছে যে পুৰুষৰ বাবে বিবাহ বিচ্ছেদ বা সম্পৰ্ক ভাঙি যোৱাৰ ফলত পুৰুষসকল প্ৰায়ে স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাত ভোগে অথবা মৃত্যুমুখত পৰে। সম্পৰ্ক এটা ভাঙি যোৱাৰ ফলত প্ৰায়ে অকলে বাস কৰে, যি স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ সৈতেও সম্পৰ্কিত বুলি ধাৰণা কৰা হৈছে।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!