যদি আপুনি শৰীৰত দুৰ্বল অনুভৱ কৰি আছে তেনেহ’লে আপুনি গাখীৰ আৰু কিচমিছক (Milk with Raisins Benefits) মিহলাই খাব পাৰে, ই বহুতো গুৰুতৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও তেজৰ অভাৱ আৰু কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যাত ভুগি আছে যদি তেন্তে নিশ্চিতভাৱে কিচমিছ খাওক। ইয়াক গৰম গাখীৰৰ সৈতে মিহলি কৰি খালে বহুতো লাভালাভ পাব পাৰে।

গাখীৰৰ পৰা পাবলগীয়া পুষ্টি (Nutrients)
গাখীৰত (Milk) প্ৰ’টিন, কেলচিয়াম আৰু ৰাইবোফ্লেভিন (ভিটামিন বি-২)ৰ দৰে পুষ্টি থাকে, ইয়াৰ উপৰিও ইয়াত ভিটামিন এ, ডি, কে আৰু ইসহ ফছফৰাছ, মেগনেছিয়াম, আয়ডিনসহ
বহুতো খনিজ আৰু প্ৰাকৃতিক চৰ্বিও থাকে। গাখীৰত বহুতো এনজাইম আৰু কিছুমান জীৱিত ৰক্ত কোষো থাকিব পাৰে, যিবোৰ শৰীৰৰ বাবে উপকাৰী।

কিচমিছৰ (Raisins) পৰা আহৰণ কৰা পুষ্টি
কিচমিছত বৃহৎ পৰিমাণত আইৰন পোৱা যায়। সেয়েহে, ই ৰক্তহীনতাৰ পৰা সুৰক্ষা দিয়ে। ইয়াৰ বাহিৰেও, ইয়াত কপাৰ থাকে, যি লোহিত ৰক্ত কণিকা প্ৰস্তুত কৰে আৰু তেজৰ কোনো অভাৱ নহয়। কিচমিছত ভিটামিন এ, বি-কমপ্লেক্স আৰু চেলেনিয়াম থাকে, যি দুৰ্বল যকৃত, গুপ্তৰোগ আৰু দুৰ্বল ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা আঁতৰ কৰে।

 

গাখীৰ আৰু কিচমিছ মিহলি কৰি খোৱাৰ লাভালাভ
১. হজম (Digestion) ভাল কৰে
আপুনি যিও খাদ্য খায় সেয়া হজম কৰাটোও অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াৰ বাবে আপোনাৰ শৰীৰত পৰ্যাপ্ত পৰিমানৰ ফাইবাৰো থাকিব লাগিব। এনে পৰিস্থিতিত, কিচমিছ আৰু গাখীৰ খোৱাটো অতি উপকাৰী হ’ব পাৰে, কিয়নো কিচমিছ হৈছে ফাইবাৰৰ এক সমৃদ্ধ উৎস।

২. ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণত (Blood Pressure Control) থাকিব
যদি আপুনি ৰক্তচাপৰ সমস্যাত ভুগি আছে তেনেহ’লে কিচমিছ আপোনাৰ বাবে আশীৰ্বাদতকৈ কম নহয়। বহুলোকৰ এই স্বাস্থ্য সমস্যা আছে যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ জীৱনৰ মানদণ্ডও নেতিবাচকভাৱে প্ৰভাৱিত হয়। গাখীৰ আৰু কিচমিছ দুয়োটাতে পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ ছডিয়াম থাকে। ছডিয়াম সমৃদ্ধ খাদ্য গ্ৰহণ কৰিলে উচ্চ ৰক্তচাপৰ সমস্যা পৰিহাৰ কৰাত যথেষ্ট সহায় কৰে আৰু ইয়াৰ ফলত হোৱা বিপদাশংকা যথেষ্ট পৰিমাণে হ্ৰাস কৰিব পাৰি।

৩. কৰ্কট ৰোগৰ দৰে গুৰুতৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ
কৰ্কট ৰোগৰ দৰে ৰোগ পৰিহাৰ কৰিবলৈ কিচমিছ আৰু গাখীৰ খাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়। কিচমিছত কেটেচিন এণ্টি-অক্সিডেণ্টৰ পৰিমান পোৱা যায়, যি মুক্ত ৰেডিকেল ক্ষতিৰ পৰা সুৰক্ষা দিয়াত যথেষ্ট সহায় কৰে। মুক্ত ৰেডিকেল ক্ষতিৰ ফলত যিকোনো ধৰণৰ কৰ্কট ৰোগৰ কাৰণ হ’ব পাৰে।

৪. বিবাহিত পুৰুষৰ ‘শক্তি’ বৃদ্ধি হ’ব
গাখীৰৰ সৈতে কিচমিছ খোৱাটো বিবাহিত পুৰুষৰ বাবে যথেষ্ট লাভজনক প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। এক গৱেষণা অনুসৰি, কিচমিছত পুৰুষৰ উৰ্বৰতা উন্নত কৰাৰ গুণ থাকে। কিচমিছত শুক্ৰাণুৰ (Sperm) গতিশীলতা বৃদ্ধি কৰাৰ কাৰ্যও সক্ৰিয়ভাৱে পোৱা যায়। সেয়েহে, গৰম গাখীৰৰ সৈতে কিচমিছ সেৱন কৰক।

৫. চকুৰ হ’ব লাভালাভ
একেলগে কিচমিছ আৰু গাখীৰ খোৱাটো চকুৰ বাবে উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়, কিয়নো ইয়াত পলিফেনোলিক ফাইটোনিউট্ৰিয়েণ্ট পোৱা যায়, যি চকুৰ সমস্যাৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰি শক্তিশালী এণ্টিঅক্সিডেণ্টৰ দৰে কাম কৰে।