24.7 C
Assam
Monday, November 28, 2022

Featured News

নগাঁৱৰ জামুগুৰি দঘাট চুবুৰীৰ ২৪০ বছৰীয়া নামঘৰৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱস

নগাঁৱৰ জামুগুৰি দঘাট চুবুৰীৰ ২৪০ বছৰীয়া নামঘৰৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱস

15-year-old government vehicles will be scrapped: Nitin Gadkari

Union minister Nitin Gadkari today (November 25)...

কেঁচা পনীৰ খালে হয় এই চাৰিটা লাভ, নিয়ন্ত্ৰণত থাকে ওজন!

পনীৰ ভাৰতীয়সকলৰ প্ৰিয় ব্যঞ্জনবোৰৰ ভিতৰত অন্যতম। পনীৰ...

পৰ্যটকৰ বাবে মুকলি হ’ল মানাহ ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান

Assamese Newsপৰ্যটকৰ বাবে মুকলি হ'ল মানাহ ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান

প্ৰকৃতি প্ৰেমী সকলৰ বাবে সু-খবৰ ৷ সুদীৰ্ঘ পাঁচ মাহ ধৰি বন্ধ হৈ থকাৰ পিছত শুকুৰবাৰৰে পৰা পুনৰ পৰ্যটকৰ বাবে মুকলি হ’ল মানাহ ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ৷ বিটিচিৰ বন বিভাগৰ কাৰ্যবাহী সদস্য ৰঞ্জিত বসুমতাৰীয়ে এক উদুলি-মুদুলি পৰিৱেশত আনুষ্ঠানিকভাৱে ৰঙা ফিটা কাটি ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখন মুকলি কৰে ৷ এতিয়াৰে পৰা পৰ্যটকসকলে পুনৰ হাতী ছাফাৰীৰ পৰা জীপ ছাফাৰীলৈ সকলো কৰিব পাৰিব ৷

উল্লেখ্য যে, ক’ভিড-19 ৰ ভয়াৱহতাৰ বাবে ৰাজ্য চৰকাৰে বিগত মে’ মাহত মানাহ ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত পৰ্যটকৰ প্ৰৱেশ বন্ধ কৰি দিছিল ৷ শেহতীয়াভাৱে ক’ভিড পৰিস্থিতি কিছু উন্নত হোৱাত পুনৰ পৰ্যটনক্ষেত্ৰ সমূহ মুকলি কৰি দিছে চৰকাৰে ৷ সেই উপলক্ষে শুকুৰবাৰে বাক্সা জিলাৰ অন্তৰ্গত বিশ্ব ঐতিহ্য ক্ষেত্ৰ মানাহ ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানো পৰ্যটকৰ বাবে মুকলি কৰি দিয়া হয় ৷

ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখন আনুষ্ঠানিকভাৱে মুকলি কৰাৰ পূৰ্বে উদ্যানখনৰ বাঁহবাৰী ফৰেষ্ট ৰেঞ্জৰ পৰা মুখ্য তোৰণলৈ এক বৰ্ণিল শোভাযাত্ৰা উলিয়াই বিটিচিৰ বন বিভাগৰ কাৰ্যবাহী সদস্য ৰঞ্জিত বসুমতাৰীক আদৰি আনে ৷ ইয়াৰ পিচতে অনুষ্ঠিত হয় এখন মুকলি সভা ৷

সভাত বিটিচিৰ কাৰ্যবাহী সদস্য ৰঞ্জিত বসুমতাৰীৰ উপৰিও বিটিচিৰ বন বিভাগৰ চিচিএফ অনুৰাগ সিং, এন ডি এফ বি নেতা বি বিদাই, বন বিভাগৰ ব্ৰেণ্ড এম্বেচাদৰ চন্দ্ৰকান্ত বসুমতাৰী উপস্থিত আছিল ৷ মানাহ ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ সঞ্চালক অমল কুমাৰ শৰ্মাই জানিবলৈ দিয়া মতে লকডাউনৰ সময়চোৱাত মানাহত যথেষ্ট পৰিমাণৰ জীৱ-জন্তুৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পাইছে ৷ যাৰবাবে পৰ্যটকসকল বেছি আনন্দিত হ’ব ৷

তেওঁ লগতে কয় যে, লকডাউনৰ বাবে বেছিভাগ সময় বন্ধ থাকিলেও বিগত বৰ্ষত ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখনৰ পৰা প্ৰায় 1 কোটি 41 লাখ টকা ৰাজহ সংগ্ৰহ হৈছে ৷

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: