26.4 C
Assam
Monday, June 27, 2022

Featured News

Assam’s Nobojit Narzary is DID Little Masters Season 5 winner

Dance India Dance Li'l Masters Season 5 concluded...

অসমৰ বন্যাৰ্তলৈ ২৫ কোটি টকাৰ বান সাহায্য আম্বানীৰ

অসমৰ বান বিধ্বস্ত লোকসকলৈ দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ...

দেহ ব্যৱসায়ক এক বৈধ বৃত্তি হিচাপে বিবেচনা উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ !

Assamese Newsদেহ ব্যৱসায়ক এক বৈধ বৃত্তি হিচাপে বিবেচনা উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ !

উচ্চতম ন্যায়ালয়ে সকলো ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ আৰক্ষীক যৌন কৰ্মীৰ কামত হস্তক্ষেপ নকৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছে। আদালতে যৌন কামক বৃত্তি হিচাপে বিবেচনা কৰি কয় যে প্ৰাপ্তবয়স্ক আৰু সন্মতিপূৰ্ণ যৌন কাম কৰা মহিলাসকলৰ বিৰুদ্ধে আৰক্ষীয়ে অপৰাধমূলক ব্যৱস্থা লোৱা উচিত নহয়। “যৌন কৰ্মীসকলও আইনৰ অধীনত মৰ্যাদা আৰু সমান সুৰক্ষাৰ অধিকাৰী,” শীৰ্ষ ন্যায়ালয়ে কয় যে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত ন্যায়াধীশ এল নাগেশ্বৰ ৰাও, বি আৰ গাভাই আৰু এ এছ বোপান্নাৰ বিচাৰপীঠে যৌন কৰ্মীসকলৰ অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰাৰ দিশত ছয়টা নিৰ্দেশনা জাৰি কৰি কয় যে যৌন কৰ্মীসকলো আইনৰ সমান সুৰক্ষাৰ অধিকাৰী।

“যেতিয়া এইটো স্পষ্ট হয় যে যৌন কৰ্মীজন প্ৰাপ্তবয়স্ক আৰু তেওঁ নিজৰ ইচ্ছাৰে এই কাম কৰি আছে, আৰক্ষীয়ে ইয়াত হস্তক্ষেপ কৰা আৰু অপৰাধমূলক ব্যৱস্থা লোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে,” আদালতে কয়, “সংবিধানৰ ২১ নং অনুচ্ছেদৰ অধীনত এই দেশৰ প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ সন্মানীয় জীৱনৰ অধিকাৰ আছে।” আদালতে লগতে নিৰ্দেশ দিয়ে যে যেতিয়াই আৰক্ষীৰ অভিযান হয়, ই যৌন কৰ্মীসকলক গ্ৰেপ্তাৰ বা হাৰাশাস্তি কৰিব নালাগে, কিয়নো তেওঁলোকৰ ইচ্ছাৰ পৰা যৌন কামত লিপ্ত হোৱাটো অবৈধ নহয়, কেৱল পতিতালয় চলোৱাটো অবৈধ।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: