24.3 C
Assam
Monday, November 28, 2022

Featured News

নগাঁৱৰ জামুগুৰি দঘাট চুবুৰীৰ ২৪০ বছৰীয়া নামঘৰৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱস

নগাঁৱৰ জামুগুৰি দঘাট চুবুৰীৰ ২৪০ বছৰীয়া নামঘৰৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱস

15-year-old government vehicles will be scrapped: Nitin Gadkari

Union minister Nitin Gadkari today (November 25)...

কেঁচা পনীৰ খালে হয় এই চাৰিটা লাভ, নিয়ন্ত্ৰণত থাকে ওজন!

পনীৰ ভাৰতীয়সকলৰ প্ৰিয় ব্যঞ্জনবোৰৰ ভিতৰত অন্যতম। পনীৰ...

প্লাষ্টিকৰ সলনি কাঁচৰ বটলত পানী খোৱাৰ বিশেষ লাভালাভবোৰ

Assamese Newsপ্লাষ্টিকৰ সলনি কাঁচৰ বটলত পানী খোৱাৰ বিশেষ লাভালাভবোৰ

প্লাষ্টিকৰ আৱিষ্কাৰৰ লগে লগে পৃথিৱীত বহুতো বস্তু সহজ হৈ পৰিছে, কিন্তু সকলোৱে জানে যে ইয়াক এক প্ৰকাৰে নিশেষ কৰাটো অসম্ভৱ। আজি এই প্লাষ্টিক প্ৰত্যক্ষ বা পৰোক্ষভাৱে প্ৰায় সকলোৰে জীৱনৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আৰু মানুহৰ জীৱনত বহুতো বিৰূপ প্ৰভাৱ দেখুৱাই আহিছে। ইয়াৰ সমস্যাবোৰ জানিও, মানুহে এতিয়াও প্লাষ্টিকৰ বটল ব্যৱহাৰ কৰে। প্লাষ্টিকৰ বটলৰ ব্যৱহাৰে শৰীৰক বিভিন্ন ধৰণে ক্ষতিগ্ৰস্থ কৰে। সেয়েহে সকলোৱে প্লাষ্টিকৰ সলনি কাঁচৰ বটলত পানী খোৱাটো উচিত।

• কাঁচৰ বটল বা গিলাচত খোৱা পানীৰ লাভালাভঃ

~ কাঁচৰ গিলাচ বা বটলত পানী খালে প্লাষ্টিকৰ বটলৰ দৰে শৰীৰৰ ক্ষতি নহয়। ইয়াত পানী জমা কৰি ৰাখিলে, পানীৰ সোৱাদ বা গোন্ধৰ কোনো পৰিৱৰ্তন নহয়, আনহাতে প্লাষ্টিকৰ বটলত পানীৰ সোৱাদ আৰু গোন্ধ সলনি হয়।

~ প্লাষ্টিকৰ বটল তৈয়াৰ কৰোতে বিপদজনক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ ব্যৱহাৰ কৰা হয়, যি শৰীৰৰ বাবে ক্ষতিকাৰক বুলি প্ৰমাণিত হয়, কাঁচৰ বটল আৰু গিলাচ তৈয়াৰ কৰাত কোনো বিপদজনক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ ব্যৱহাৰ কৰা নহয়, সেয়েহে কাঁচৰ গিলাচ বা বটলত খোৱা পানী অধিক সুৰক্ষিত বুলি বিবেচনা কৰা হয়।

~ কাঁচৰ বটল পৰিষ্কাৰ কৰি ৰখাটো সহজ। ইয়াক গৰম পানীৰে ধুই ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি, আনহাতে প্লাষ্টিকৰ বটলবোৰ গৰম পানীত ঢালি দিলে গলি যায় আৰু বহুতো বিপদজনক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ এৰি দিয়ে। কাঁচৰ বটলত গৰম পানী দীঘলীয়া সময়ৰ তাপমাত্রা একে হৈ থাকে আৰু ই সুৰক্ষিত, আনহাতে প্লাষ্টিকৰ বটলত গৰম পানী ৰখাটো ক্ষতিকাৰক।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: