24 C
Assam
Sunday, September 25, 2022

Featured News

অমৃতসৰৰ পৰা দিল্লীলৈ পদব্রজে অহা ধেমাজিৰ দুই ভাতৃৰ কৰুণ মৃত্যু

Assamese Newsঅমৃতসৰৰ পৰা দিল্লীলৈ পদব্রজে অহা ধেমাজিৰ দুই ভাতৃৰ কৰুণ মৃত্যু

মাৰাত্মক ন’ভেল ক’ৰোনা ভাইৰাছ (ক’ভিড–১৯)ৰ সংহাৰলীলাত সম্প্রতি জনস্বাস্থ্যৰ সমান্তৰালভাৱে বিধ্বস্ত বিশ্বৰ অর্থনীতি ৷ মাৰাত্মক ভাইৰাছৰ সংক্রমণ প্রতিৰোধকল্পে বলৱৎ হৈ থকা লকডাউনৰ পৰিণতিত বন্ধ হৈ পৰিছে উদ্যোগ–কৃষিখণ্ডৰ উৎপাদন তথা বাণিজ্যিকীকৰণ ৷ পৰিণতিত লক্ষ লক্ষজনে কর্মসংস্থাপন হেৰুৱাই হাহাকাৰ কৰিবলগীয়া অৱস্থাৰ উদ্ভৱ হৈছে৷ বিশ্বৰ অন্যান্য প্রান্তৰ লগতে ভাৰততো শ্রমিক জনতাৰ একেই দুর্দশা৷ কর্মসংস্থাপন হেৰুৱাই কেইবাশ কিলোমিটাৰ দূৰৈৰ ঘৰখনলৈ ঢাপলি মেলা শ্রমজীৱীৰ দুর্দশাপূর্ণ জীৱনগাথাই নিতৌ সংবাদ মাধ্যমৰ শিৰোনাম দখল কৰি আহিছে ৷ ইয়াৰ মাজতে বহিঃৰাজ্যত কর্মহীন হৈ দিনৰ পাছত দিন প্রখৰ ৰ’দত লঘোনে–ভোকে পদব্রজে ঢাপলি মেলা অসমৰ দুই যুৱকৰ আদবাটতে মৃত্যু হোৱাৰ এক অতি মর্মন্তুদ ঘটনাই পুনৰ উন্মোচিত কৰিলে লকডাউনৰ বাস্তৱতা ৷ দুয়োজনে ন্যূনতম চিকিৎসা অবিহনে আৰু পেটত ক্ষুধাৰ তাড়না লৈয়ে চকুমুদাৰ বিপৰীতে অসমৰেই শ্রমজীৱী আন দুই যুৱক মুমূর্ষু অৱস্থাত বৃহস্পতিবাৰে উদ্ধাৰ হৈছে নতুন দিল্লী ৰে’ল ষ্টেচনৰ সমীপৱর্তী পাহাৰগঞ্জ এলেকাৰ ফুটপাথত ৷

সৌভাগ্যবশতঃ লখিমপুৰ জিলাৰ পহুমৰাৰ হাতীলঙৰ ৰাজেন বৰাৰ পুত্র সন্তোষ বৰা (১৯) আৰু ঢকুৱাখনাৰ মাদেৰগুৰিৰ গোপীনাথৰ পুত্র ৰাজা দলে (২৪)ক উদ্ধাৰ কৰি সম্প্রতি নতুন দিল্লীৰ অসম হাউছত ৰখা হৈছে ৷ সন্তোষ বৰা নামৰ যুৱকজনৰ ভাষ্যৰ উদ্ধৃতিৰে অসম হাউছৰ এক সূত্রই লকডাউনে বিপর্যস্ত কৰা শ্রমিক জীৱনৰ বর্ণনা দাঙি ধৰে ৷ সেই অনুসৰি সন্তোষ বৰাৰ লগতে ধেমাজি জিলাৰ (বাতৰি লিখা পৰলৈকে সবিশেষ ঠিকনা আমাৰ হাতত পৰা নাই) দুই ভাতৃ কানহায়া আৰু ৰোচনে অমৃতসৰ অঞ্চলৰ কোনো লোকৰ খেতিপথাৰত শ্রমিত হিচাপে কাম কৰিছিল ৷ যোৱা ২৪ মার্চত দেশত লকডাউন বলৱৎ হৈ পৰাৰ পাছতে তেওঁলোকৰ কাম বন্ধ হৈ পৰে ৷ হাতত তেতিয়া পইচা বুলিবলৈ তেওঁলোকৰ হাতত নাছিলেই ৷ কাম যে সোনকালে আৰম্ভ হ’ব, তাৰো কোনো সম্ভাৱনা তেওঁলোকে দেখা নাছিল ৷ তথাপি লকডাউনৰ পৰা ১৯ দিন পর্যন্ত এসাঁজ খাই এসাঁজ নাখাই তেনেদৰেই তেওঁলোকে অমৃতসৰৰ কর্মস্থলীৰ সমীপৰ ভাৰালৈ লোৱা বাসস্থানতে কটায় ৷ শেষলৈ তিনিওৰে উপায় নাইকিয়া হৈ পৰিছিল ৷ কিয়নো শেষৰ সাত–আঠ দিন খাদ্যৰ নামত তেওঁলোকে কোনোমতে গোটাব পাৰিছিল নামমাত্রহে ৷ অনুনয়–বিনয় কৰাত মালিকে তিনিওকে দিয়ে মাত্র ৪ হাজাৰ টকা ৷ তাকেই শেষ সম্বল হিচাপে লৈ তিনিওজনে পদব্রজে গৃহাভিমুখী যাত্রা আৰম্ভ কৰে ৷ সন্মুখত অচিন–দীঘলীয়া পথ ৷ তথাপি মৰণত শৰণ দি তেওঁলোক আগবাঢ়িছিল ৷ লগত থকা টকা কমি অহাৰ আশংকাত খৰচ কৰিবলৈও ভয় ৷ প্রখৰ ৰ’দ মূৰত লৈ দীঘলীয়া কষ্টকৰ পথত কেৱল পানী আৰু কেইটুকুৰামান ৰুটি খায়েই তেওঁলোকে দিনে–নিশাই যাত্রা অব্যাহত ৰাখিছিল ৷ কিন্তু চণ্ডীগড় অতিক্রম কৰাৰ পাছতেই ক্রমাৎ অসুস্থ হৈ পৰে কানহায়া আৰু ৰোচন ৷ পেটৰ বিষৰ সমান্তৰালভাৱে শ্বাস–প্রশ্বাসৰ অসুবিধাই দুই ভাতৃৰ খোজকঢ়াৰ শক্তি নোহোৱা কৰি পেলাইছিল ৷

 

 

Read More In Niyomiya Barta

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: