20.6 C
Assam
Friday, February 3, 2023

Featured News

কিমান দিন পিছত সলাব লাগে বিচনাত পৰা চাদৰ; জানক ইয়াৰ আঁৰৰ প্ৰকৃত কাৰণটো

Assamese Newsকিমান দিন পিছত সলাব লাগে বিচনাত পৰা চাদৰ; জানক ইয়াৰ আঁৰৰ প্ৰকৃত কাৰণটো

সকলো মানুহে নিশ্চিতভাৱে নিজৰ ঘৰৰ বিচনাত এখন চাদৰ পাৰে। যদিও বিচনাচাদৰে কোঠাটোৰ সৌন্দৰ্য বৃদ্ধি কৰে, কিন্তু যেতিয়া পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ কথা আহে, খুব কম লোকেই বিচনাচাদৰৰ প্ৰতি মনোযোগ দিয়ে। বেছিভাগ মানুহে বহুদিনৰ পৰা পাৰি থকা বিচনাচাদৰখন লেতেৰা হোৱা দেখিলে সলনি কৰে বা কোঠাটোৰ কিছু পৰিৱৰ্তনৰ বাবে ইয়াক সলনি কৰে।

প্ৰকৃততে জনাটো উচিত যে, এই বিচনাচাদৰখন স্বাস্থ্যৰ বাবে কেনেদৰে ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে। ক’ৰনা মহামাৰীৰ সময়ছোৱাত সকলোকে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে, কিন্তু কোনেও হয়টো মন কৰা নাই যে দীৰ্ঘদিন ধৰি একেখন বিচনা চাদৰ ব্যৱহাৰ কৰি অহাত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা হ্ৰাস হ’ব পাৰে আৰু শৰীৰটো ঋতুগত ৰোগ, শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ ৰোগ, এছিটিডি আৰু বিভিন্ন ৰোগৰ প্ৰতি অসুৰক্ষিত কৰি তুলিব পাৰে। ইয়াত টোপনি সম্পৰ্কীয় সমস্যাও জড়িত হৈ থাকিব পাৰে।

প্ৰকৃততে, বহুসংখ্যক লোকে নাজানে যে, যোৱা সপ্তাহত বিচনাত পৰা চাদৰখনত বহুতো ৰোগ কঢ়িয়াই আনিব পৰা উপাদান যেনে, খালী চকুৰে মণিব নোৱাৰা মৃত কোষ, ধুলিকণা, তেল আৰু এনে ধৰণৰ অন্যান্য বস্তু যি শৰীৰটোক সময়ৰ সৈতে অসুস্থ কৰিব পাৰে আদি সংলগ্ন হৈ থাকিব পাৰে।

সাধাৰণতে ৩ ৰ পৰা ৪ সপ্তাহৰ ভিতৰত ঘৰত বিচনাচাদৰ ধোৱা হয়। যদিও বিশেষজ্ঞসকলে সন্মত হয় যে, ইয়াৰ ফলত নিশ্চিতভাৱে আৰোগ্য হৈ থাকিব নোৱাৰি। কিয়নো ইয়াৰ ফলত ব্রণ, এলাৰ্জি, একজিমা, হাপানি, চৰ্দি আৰু ফ্লুৰ পৰা টোপনি হ্ৰাস হোৱালৈকে বহুতো স্বাস্থ্য সমস্যা হ’ব পাৰে। এক বিশেষ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, নিউমোনিয়া আৰু অন্যান্য সম্পৰ্কিত বেক্টেৰিয়া ৭ দিনৰ ভিতৰত বিচনাচাদৰত বাঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু এইকাৰণেই মানুহে বিচনাত পৰা চাদৰ সঘনাই সলাই থাকিব লাগে।

এটা গৱেষণাৰ সময়ত, চেভিল বিশ্ববিদ্যালয়ৰ জীৱবিজ্ঞান বিভাগে অণুবীক্ষণ যন্ত্ৰৰ সহায়ত ৪ সপ্তাহ পুৰণি বিচনাচাদৰবোৰ নিৰীক্ষণ কৰিছিল। নমুনাবোৰ পৰীক্ষা কৰা হৈছিল আৰু তাত বিভিন্ন ধৰণৰ বেক্টেৰিয়াৰ উপস্থিতি দেখা গৈছিল, যিবোৰ নিউমোনিয়ান, এপেণ্ডিচাইটিছ আদিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। জীৱবিজ্ঞান বিভাগে ফুচো বেক্টেৰিয়াও বিচাৰি পাইছিল, যি ডিঙিৰ সংক্ৰমণ সৃষ্টি কৰে বুলি জনা যায়।

বিশেষজ্ঞসকলে জানিব দিয়া অনুসৰি, মানুহে প্ৰতি সপ্তাহে তেওঁলোকৰ বিচনাচাদৰ ধুব লাগে, আনকি সেই বিচনাচাদৰখন পৰিষ্কাৰ হৈ থাকিলেও ধুব লাগে। যদি এয়া সম্ভৱ নহয়, তেন্তে প্ৰতি ২ সপ্তাহত কমেও এবাৰ, বিচনাচাদৰখন ধুব লাগে। কিয়নো মানুহৰ শৰীৰে প্ৰতিদিনে ৪০,০০০ মৃত ছাল মুকলি কৰে, য’ত যথেষ্ট বেয়া বেক্টেৰিয়া থাকে যি মানুহৰ স্বাস্থ্য, ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা আৰু টোপনিক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!