29.8 C
Assam
Friday, August 19, 2022

Featured News

Two arrested for cattle smuggling in Assam

Assam Police on Thursday arrested two persons...

Assam: 3 nabbed for rhino horn smuggling near Kaziranga

Forest officials in Assam caught three persons...

বর্ষ সমাপ্তিত সুখবৰঃ অক্সফ’ৰ্ড ক’ভিড ভেকচিন প্রয়োগত অনুমোদন জনালে গ্রেট ব্রিটেইনে

Assamese Newsবর্ষ সমাপ্তিত সুখবৰঃ অক্সফ’ৰ্ড ক’ভিড ভেকচিন প্রয়োগত অনুমোদন জনালে গ্রেট ব্রিটেইনে

অতি সংক্রামক নতুন ক’ৰোনাই শংকাৰ পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰাৰ সময়তে অষ্ট্রজেনেকা–ক্সফ’ড ক’ভিড ভেকচিন ‘ক’ভিশ্বিল্ড’ প্রয়োগত অনুমোদন গ্রেট ব্রিটেইনৰ৷ ঔষধ প্রস্তুত কোম্পানী অষ্ট্রজেনেকা আৰু অক্সফ’ৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দ্বাৰা বিকশিত ক’ভিড–১৯ ভেকচিন ক’ভিশ্বিল্ড জৰুৰীকালীনভাৱে প্রয়োগত আজি অনুমোদন জনায় গ্রেট ব্রিটেইনে৷ ইয়াৰ পূর্বে বিশ্বৰ প্রথম দেশ হিচাে ফাইজাৰ–বায়’এনটেক ক’ভিড ভেকচিন প্রয়োগত অনুমোদন জনোৱা গ্রেট ব্রিটেইনত ইতিমধ্যে ৬ লাখতকৈ অধিক লোকক এই ভেকচিন প্রদান কৰা হৈছে৷ দ্বিতীয়টো ভেকচিন হিচাপে ক’ভিশ্বিল্ড জৰুৰীকালীনভাৱে দেশখনত প্রয়োগত অনুমোদন জনোৱা হৈছে৷ এনে এক জটিল সন্ধিক্ষণত যি সময়ত অতি সংক্রামক নতুন ক’ৰোনা তথা ক’ভিড–১৯তকৈ ৭০ শতাংশ অধিক সংক্রামক ৰূপান্তৰিত ক’ৰোনাই দেশখনত হাহাকাৰ পৰিস্থিতি সৃষ্টি কৰিছে৷ গ্রেট ব্রিটেইনে ক’ভিশ্বিল্ড প্রয়োগৰ অনুমোদন জনোৱাৰ সময়তে ভাৰততো এই ভেকচিনটো জৰুৰীকালীনভাৱে প্রয়োগৰ বাবে বিবেচনা কৰি থকা হৈছে৷ অষ্ট্রজেনেকা–ক্সফ’ডৰ ভেকচিনটো ভাৰতীয় কোম্পানী ছিৰাম ইনষ্টিটিউট অৱ ইণ্ডিয়াই উৎপাদন কৰাৰ লগতে বিতৰণৰ দায়িত্ব বহন কৰিছে৷ ভাৰতত এই ভেকচিনটোৰ পৰীক্ষণ চলাই থকাৰ লগতে উৎপাদন কৰি প্রয়োগৰ বাবে সাজু কৰা এই ভেকচিনটো শীঘ্রেই দেশত প্রয়োগ কৰাৰ বাবে চৰকাৰৰ ওচৰত আবেদন জনাইছে৷ অ

র্থাৎ এই ভেকচিনটো ভাৰতত যিকোনো মুহূর্তত প্রয়োগৰ বাবে অনুমতি দিয়াটো নিশ্চিত হৈছে৷ তাৎপর্যপূর্ণ যে অসমকে ধৰি দেশৰ চাৰিখন ৰাজ্যত ক’ভিড–১৯ ভেকচিন প্রদানৰ আখৰা ইতিমধ্যে সম্পন্ন হৈছে৷ কেন্দ্রীয় চৰকাৰে ৰাজ্য চৰকাৰসমূহক ক’ভিড–১৯ ভেকচিন প্রদান আৰু বিতৰণক লৈ সকলো আন্তঃগাঁথনি সাজু কৰিবলৈ নির্দেশ দিছে৷ আনহাতে, নতুন ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ প্রাদুর্ভাৱ ঘটা ব্রিটেইনৰ পৰা ভাৰতলৈ উভতি অহা যাত্রীৰ দেহত এই ক’ৰোনা পজিটিভ ধৰা পৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে৷ কালি ৮গৰাকী ইংলেণ্ড ফেৰৎ লোকৰ দেহত এই ক’ৰোনা ধৰা পৰাৰ পাছত আজি ১২গৰাকী ধৰা পৰিছে৷ দেশজুৰি এতিয়ালৈকে ২০জন লোকৰ দেহত অতি সংক্রমক নতুন ক’ৰোনা ধৰা পৰিছে৷ কেন্দ্রীয় স্বাস্থ্য মন্ত্রালয়ে প্রকাশ কৰা মতে, গ্রেট ব্রিটেইনৰ পৰা উভতি অহা যাত্রীৰ ভিতৰত ২০জনৰ দেহত নতুন ক’ৰোনাৰ স্থিতি প্রমাণিত হৈছে৷ এই যাত্রীকেইজনৰ ভিতৰত দিল্লীৰ এন চি ডি চিত ৮, বাংগালুৰুৰ নিমহান্সত ৭, হায়দৰাবাদৰ চি চি এম বিত ২, কলকাতাৰ এন আই বি জিৰ ১, পুনেৰ এন আই ভিৰ ১ আৰু দিল্লীৰ আই জি আই বিৰ এজন৷ ইংলেণ্ড ফেৰৎ যাত্রীৰ নমুনা পৰীক্ষণৰ অন্তত উল্লিখিত স্থানৰ লেবৰেটৰীত ২০জনৰ দেহত নতুন ক’ৰোনাৰ স্থিতি স্পষ্ট হৈছে৷

আনহাতে, ফাইজাৰ–বায়’এনটেক ক’ভিড ভেকচিন লোৱাৰ আঠ দিন পাছত কেলিফ’র্নিয়াৰ এগৰাকী নার্ছ ক’ভিড–১৯ত আক্রান্ত হোৱাটো নিশ্চিত হোৱাৰ পাছত উদ্বিগ্ণ পৰিৱেশ সৃষ্টি হৈছে৷ গ্রেট ব্রিটেইনৰ ডেইলী মেইলত প্রকাশিত বাতৰি অনুসৰি যোৱা ১৮ ডিচেম্বৰত মেথিউ ডব্লিউ নামৰ এগৰাকী নার্ছে কেলির্ফর্নিয়াৰ ফাইজাৰ ভেকচিন লৈছিল৷ ভেকচিন লোৱাৰ সময়ত তেওঁৰ শৰীৰত কোনো পার্শ্বক্রিয়া দেখা পোৱা নগৈছিল৷ তদুপৰি ভেকচিন লৈ নার্ছগৰাকীয়ে ছান ডিয়েগ’ৰ দুখন হাস্পতালত চিকিৎসা সেৱা আগবঢ়াই আছিল৷ কিন্তু এনেদৰে চিকিৎসা সেৱা আগবঢ়াই থকা অৱস্থাতে নার্ছগৰাকী অসুস্থ হৈ পৰে আৰু যোৱা ২৬ ডিচেম্বৰত চিকিৎসালয়ত ভর্তি কৰোৱা হয়৷ পিছলৈ ক’ভিড–১৯ পৰীক্ষণ চলোৱাত নার্ছগৰাকী ক’ভিড–১৯ত আক্রান্ত হোৱাটো নিশ্চিত হয়৷ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্রৰ ৰাষ্ট্রপতি ড’নাল্ড ট্রাম্প প্রশাসনে ফাইডাৰ ভেকচিন প্রদান প্রক্রিয়া চলাই থকাৰ সময়তে আন এটা ভেকচিন মডার্নাৰ প্রয়োগো আৰম্ভ কৰিছে৷ দেশখনৰ নির্বাচিত উপ–ৰাষ্ট্রপতি কমলা হেৰিছে মডার্না ভেকচিনৰ প্রথম ড’জটো গ্রহণ কৰে৷ ৰাষ্ট্রপতি নির্বাচিত জ’ বাইডেনে ভেকচিন লোৱাৰ এসপ্তাহ পাছত মঙলবাৰে উপ–ৰাষ্ট্রপতি নির্বাচিত হেৰিছে ভেকচিনটোৰ প্রথমটো ড’জ গ্রহণ কৰে৷ উল্লেখ্য যে ক’ভিড–১৯ ভেকচিনৰ দুটাকৈ ড’জ এজন ব্যক্তিক প্রদান কৰা হয়৷

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: