16.6 C
Assam
Tuesday, November 29, 2022

Featured News

নগাঁৱৰ জামুগুৰি দঘাট চুবুৰীৰ ২৪০ বছৰীয়া নামঘৰৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱস

নগাঁৱৰ জামুগুৰি দঘাট চুবুৰীৰ ২৪০ বছৰীয়া নামঘৰৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱস

15-year-old government vehicles will be scrapped: Nitin Gadkari

Union minister Nitin Gadkari today (November 25)...

কেঁচা পনীৰ খালে হয় এই চাৰিটা লাভ, নিয়ন্ত্ৰণত থাকে ওজন!

পনীৰ ভাৰতীয়সকলৰ প্ৰিয় ব্যঞ্জনবোৰৰ ভিতৰত অন্যতম। পনীৰ...

উফিৰ সমস্যাৰ প্ৰাকৃতিক বিধান

Assamese Newsউফিৰ সমস্যাৰ প্ৰাকৃতিক বিধান

উফিৰ সমস্যা আমাৰ বেছিভাগ মানুহেই ভোগা এক সাধাৰণ সমস্যা৷ পুৰুষ আৰু মহিলা উভয়ে এই সমস্যাত ভোগে যদিও পুৰুষসকলৰ মাজত উফিৰ সমস্যা বেছিকৈ হোৱা দেখা যায়৷ আকৌ গ্রীষ্মকালতকৈ শীতকালত উফি বেছিকৈ হয়৷ মূৰৰ ছালখন যেতিয়া শুকান হৈ পৰে, তেতিয়া ছালৰ সৰু সৰু টুকুৰাবোৰ চুলিৰ মাজত দেখা যায়৷ ইয়াকেই আমি সাধাৰণতে উফি বুলি কওঁ৷ যদিওবা ই বিশেষ শাৰীৰিক অসুবিধাৰ সৃষ্টি নকৰে, কিন্তু সৌন্দর্যৰ দৃষ্টিৰে চাবলৈ গ’লে চুলিৰ মাজত বগা বগা উফিবোৰ দেখিবলৈ বৰ বেয়া লাগে৷ উফি বেছি হ’লে সেইবোৰ কান্ধতো পৰি থাকে৷ আকৌ উফিৰ বাবে য’তে–ত’তে বা মানুহৰ আগত মূৰ খজুৱাব লগা হ’লে বৰ লাজ লগা পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হয়৷ কিন্তু কেতিয়াবা মূৰৰ ছালৰ সংক্রমণ হ’লে উফিয়ে গুৰুতৰ ৰূপ ধাৰণ কৰিব পাৰে৷
উফি কি কি কাৰণে হয়–
উফি হোৱাৰ প্রকৃত কাৰণ জনা নাযায়৷ কিন্তু কিছুমান কাৰণ আছে, যাৰ বাবে উফি হ’ব পাৰে৷ তলত সেইবোৰ উল্লেখ কৰা হ’ল৷
বয়সৰ ফালৰ পৰা চাবলৈ গ’লে যিকোনো বয়সতে উফি হ’ব পাৰে যদিও কিশোৰসকলৰ পৰা মধ্য বয়সীয়া লোকৰ মাজত এই সমস্যা বেছিকৈ হোৱা দেখা যায়৷
হৰম’নৰ কাৰণে উফিৰ সমস্যা সাধাৰণতে কৈশোৰ অৱস্থাতেই আৰম্ভ হোৱা দেখা যায়৷ এই বয়সত শৰীৰত বিভিন্ন ধৰণৰ হৰম’ন উৎপাদন হয়৷ হৰম’ন উৎপাদনৰ বাবে উফিৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে৷
ছেবৰিক ডাৰমাটাইটিছ Seborrheic dermatitis) এবিধ ছালৰ ৰোগ মেলাছেজিয়া Malassezia) নামৰ এবিধ ভেঁকুৰৰ দ্বাৰা উৎপন্ন হয়৷ এই ৰোগত বেছিকৈ ছালৰ কোষ উৎপন্ন হয়৷ যেতিয়া অতিৰিক্ত ছালৰ কোষবোৰ মৰি যায়, তেতিয়া সেইবোৰ ছালত উৎপন্ন হোৱা তেলৰ লগত মিহলি হৈ উফিৰ সৃষ্টি কৰে৷ ছেবৰিক ডাৰমাটাইটিছ মূৰৰ লগতে চেলাউৰি বা নাকৰ দুয়োকাষে হ’ব পাৰে৷
মূৰৰ ছালখনত ভেঁকুৰৰ সংক্রমণ হ’লেও উফিৰ সমস্যাই দেখা দিব পাৰে৷ সাধাৰণতে গ্রীষ্মকালতকৈ শীতকালত উফিৰ সমস্যা বেছি হোৱা দেখা যায়৷ গ্রীষ্মকালত সূর্যৰ আলট্রা ভায়’লেট ৰশ্মিয়ে Ultra violet ray) ভেঁকুৰ সৃষ্টি হোৱাত বাধা দিয়ে৷ সেইবাবে চুলিত অলপ ৰ’দ লগোৱাটো চুলিৰ বাবে উপকাৰী৷
ভালদৰে চুলি নফণিওৱা আৰু নোধোৱাৰ ফলত উফি হ’ব পাৰে৷ নিয়মিত চুলি ছেম্পু নকৰিলে চুলিত ময়লা জমা হৈ উফিৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে৷ যিসকলৰ চুলি বেছি তেলেতীয়া, তেওঁলোকে অলপ ঘনকৈ ছেম্পু কৰিব লাগে, কাৰণ তেলেতীয়া চুলিত ময়লা জমা হৈ উফি হ’ব পাৰে৷ সদায় ভালদৰে চুলি ফণিয়ালে চুলিখিনি পৰিষ্কাৰ–পৰিপাটি হৈ থকাৰ লগতে মূৰৰ ছালখন আৰু চুলিৰ গুৰিত ভালদৰে তেজ চলাচল হৈ থাকে৷ ফলত উফি হোৱাৰ সম্ভাৱনা কমি থাকে৷
যিসকল লোকৰ ছালখন স্বাভাৱিকতেই শুকান, তেওঁলোকৰ উফি হোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি৷ বেছি ঘনকৈ ছেম্পু কৰিলে, বজাৰৰ যিকোনো ছেম্পু, কণ্ডিছনাৰ, চুলিৰ বিভিন্ন ৰং আদি জধে–মধে ব্যৱহাৰ কৰিলে মূৰৰ ছালখন শুকান হৈ পৰিব পাৰে বা এলার্জীও হ’ব পাৰে৷ এইদৰেও উফি হ’ব পাৰে৷
ছালৰ কিছুমান বিশেষ বেমাৰ যেনে চৰিয়েছিছ একজেমা আদিত ভুগি থকা লোকৰ উফি হোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি৷
খাদ্য তালিকাত জিংক আৰু ভিটামিন ‘বি’ৰ অভাৱে উফি হোৱাত সহায় কৰে৷
বিভিন্ন ধৰণৰ ছালৰ বেমাৰৰ লগত মানসিক চাপৰ সম্পর্ক আছে৷ এই মানসিক চাপৰ বাবেও উফি হ’ব পাৰে৷
কিছুমান বিশেষ ৰোগ কিছুমান স্নায়ুজনিত ৰোগ, এইচ আই ভি সংক্রমিত ব্যক্তি, হূদ ৰোগত আক্রান্ত ৰোগী বা যিসকলৰ ৰোগ প্রতিৰোধ ক্ষমতা কম, সেইসকলৰ ছেবৰিক ডাৰমাটাইটিছ উফি হোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি৷
উফিৰ প্রতিকাৰৰ বাবে অতি সহজতে কৰিব পৰা কেতবোৰ প্রাকৃতিক বিধান উল্লেখ কৰা হ’ল–
অলপ নাৰিকল তেলত সামান্য পৰিমাণে কর্পূৰ মিহলাই ৰাতি শোৱাৰ আগতে চুলিৰ গুৰিত ভালদৰে মালিচ কৰিব লাগে৷ পিছদিনা চুলিখিনি ধুই দিব লাগে৷ এইদৰে নিয়মিত কিছুদিন কৰিলে উফিৰ সমস্যা নাশ হয়৷
নাৰিকলৰ তেল গৰম কৰি লৈ তাত অলপ নেমুৰ ৰস মিহলাই ল’ব লাগে৷ এই তেলেৰে চুলিৰ গুৰিত মালিচ কৰি ৩০ মিনিট সময় থাকি তাৰ পিছত ভালদৰে চুলিখিনি ধুই দিব লাগে৷ এইদৰে ২–৩ সপ্তাহ কৰিলে উফি নোহোৱা হয়৷
নিমপাত আৰু নেমু উফি ৰোধ কৰাত অতি উত্তম৷ এমুঠি নিমপাতৰ পেষ্ট বনাই লৈ তাত আধাফাল নেমুৰ ৰস মিহলাব লাগে৷ এতিয়া এই মিশ্রণটো চুলিৰ গুৰিত ভালদৰে লগাই আধাঘণ্টা থাকি চুলিখিনি ধুই পেলাব লাগে৷ এইদৰে সপ্তাহত দুবাৰ কৰিলে অতি সুফল পোৱা যায়৷
অলপ মেথিগুটি গোটেই ৰাতি পানীত তিয়াই থ’ব লাগে৷ পিছদিনা পুৱা মেথিগুটিখিনি ভালদৰে পিচি পেষ্ট বনাই লৈ চুলিত লগাব লাগে৷ ৩০–৪০ মিনিট পিছত পৰিষ্কাৰ পানীৰে চুলিখিনি ধুই পেলাব লাগে৷ এইটো অতি ফলদায়ক বিধান৷ মেথিয়ে উফি নাশ কৰাৰ লগতে চুলি মিহি কৰে আৰু চুলি সৰাও বন্ধ কৰে৷
আমলখিৰ পাউদাৰ বজাৰত কিনিবলৈ পোৱা যায়৷ আমলখিৰ পাউদাৰৰ লগত পানী আৰু কেইটামান তুলসী পাত দি এটা পেষ্ট তৈয়াৰ কৰি ল’ব লাগে৷ এই পেষ্টটো ৩০–৪০ মিনিটৰ বাবে মূৰত লগাই থৈ তাৰ পিছত ধুই পেলাব লাগে৷
ওপৰিউক্ত বিধানসমূহৰ দ্বাৰা সুফল নাপালে বা উফিৰ বাবে অত্যন্ত খজুৱতি হ’লে বা মূৰৰ ছাল ৰঙা পৰি উখহি উঠিলে চিকিৎসকৰ পৰামর্শ লোৱা উচিত৷

 

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: