20.6 C
Assam
Friday, February 3, 2023

Featured News

মাজে সময়ে চকুৰ পতা কঁপি উঠে নেকি? জানক ইয়াৰ আচল কাৰণ!

Assamese Newsমাজে সময়ে চকুৰ পতা কঁপি উঠে নেকি? জানক ইয়াৰ আচল কাৰণ!

হঠাৎ আমাৰ চকুৰ পতা কেতিয়াবা কঁপি উঠে। দুয়োটা চকুৰ ক্ষেত্ৰতে এনেকুৱা কঁপনি হ’ব পাৰে।

কেতিয়াবা এয়া কিছু মুহূৰ্তৰ বাবে দেখা যায়, কেতিয়াবা আকৌ দীৰ্ঘসময় হ’ব পাৰে। কিন্তু এয়া শৰীৰৰ বাবে ক্ষতিকাৰক নহয়।

ক্ৰমাগতভাৱে এয়া হৈ থাকিলে স্নায়ুৰ সমস্যাৰ উপসৰ্গ বুলি ধৰিব পাৰি। কিন্তু এয়া ঘনাই হৈ থাকিলে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত।

অত্যধিক ভাগৰ বা কম্পিউটাৰ, লেপটপত বহু সময় কাম চলালে চকু কঁপাই যাব পাৰে।

চকু শুকান, এলাৰ্জী, পানী ওলোৱা, চকুত খজুৱতি হোৱা সমস্যাৰ বাবেও চকু কঁপনি হ’ব পাৰে।

কিয় এনে হয়? এই সমস্যাৰ কোনো কাৰণ নাই। শাৰীৰিক, মানসিক, স্নায়বিক – এই তিনিটাৰ যিকোনো এটা কাৰণত চকুৰ পতা কঁপিব পাৰে।

চিকিৎসকৰ মতামত অনুসৰি, চকুৰ পতা কঁপাৰ মূল কাৰণ ক্লান্তি। শৰীৰৰ ক্লান্তিৰ বাবেই চকুৰ পতা মাজে মাজে কঁপে।

ইয়াৰ উপৰি মানসিক উদ্বেগ, টোপনি কম হোৱা, ঘনাই ধূমপান, অতিৰিক্ত কফি পান, দীৰ্ঘ সময় কম্পিউটাৰৰ ফালে চাই থকা আদি কাৰণতো চকুৰ পতা কঁপিব পাৰে।

চকু দুটা কিয় লৰচৰ কৰে?

মাজে মাজে চকুৰ লৰচৰ হোৱাৰ কাৰণ প্ৰতিবাৰেই নিৰ্ণয় কৰিব নোৱাৰি। কিন্তু হয়, চকুৰ জোকাৰণি কিছুমান কাৰণত হ’ব পাৰে যেনে, মদ্যপান, উজ্জ্বল পোহৰৰ সংস্পৰ্শলৈ অহা, অত্যধিক কেফেইন সেৱন, অত্যধিক ভাগৰ, চকু বা ভিতৰৰ চকুৰ পতা জ্বলা, অত্যধিক শাৰীৰিক পৰিশ্ৰম, ধূমপান , মানসিক চাপৰ অৱস্থাত প্লুকোস্পাজম, ব্লেফাৰস্পাজম, একাইম’ছিছ, চকুৰ পতাবোৰ কঁপাই যোৱা কেতিয়াবা দুয়োটা চকুৰ চকুৰ পতা দ্ৰুতভাৱে টিপটিপিয়াকৈ আৰম্ভ হৈ চকুৰ পতা চেপি ধৰাৰ লগে লগে শেষ হয়। এই ধৰণৰ চকুৰ কঁপনি ব্লেফাৰস্পাজম বুলি জনা যায়।ব্লেফাৰস্পাজম বৰ অস্বাভাৱিক বা গুৰুতৰ নহয়। এই ধৰণৰ সমস্যাত ভুগি থকা সকলৰ চকুও স্বাভাৱিক (দৃশ্যৰ কোনো দোষ নাই)। কিন্তু ই আপোনাৰ দৈনন্দিন জীৱনত গুৰুতৰভাৱে প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। চকুৰ পতাত টান হোৱাটো ইমানেই হ’ব পাৰে যে চকুৰ পতা কেইবা ঘণ্টা ধৰি বন্ধ হৈ থাকিব পাৰে।

(Disclaimer: এই লেখাটোত উল্লেখিত পদ্ধতিসমূহ কেৱল পৰামৰ্শমূলক। প্ৰয়োজনীয় চিকিৎসা / খাদ্যাভ্যাস মানি চলিবলৈ বিশেষজ্ঞ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক।)

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!