18.2 C
Assam
Tuesday, November 29, 2022

Featured News

নগাঁৱৰ জামুগুৰি দঘাট চুবুৰীৰ ২৪০ বছৰীয়া নামঘৰৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱস

নগাঁৱৰ জামুগুৰি দঘাট চুবুৰীৰ ২৪০ বছৰীয়া নামঘৰৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱস

15-year-old government vehicles will be scrapped: Nitin Gadkari

Union minister Nitin Gadkari today (November 25)...

কেঁচা পনীৰ খালে হয় এই চাৰিটা লাভ, নিয়ন্ত্ৰণত থাকে ওজন!

পনীৰ ভাৰতীয়সকলৰ প্ৰিয় ব্যঞ্জনবোৰৰ ভিতৰত অন্যতম। পনীৰ...

মগজু তীক্ষ্ণ কৰি তুলিবলৈ আহাৰত সদায়ে অন্তর্ভুক্ত কৰিব লগা খাদ্যবস্তুবোৰ!

Assamese Newsমগজু তীক্ষ্ণ কৰি তুলিবলৈ আহাৰত সদায়ে অন্তর্ভুক্ত কৰিব লগা খাদ্যবস্তুবোৰ!

খোৱা খাদ্যই মানুহৰ শৰীৰত গভীৰ প্ৰভাৱ পেলায়। যদি খাদ্য আৰু পানীয় সঠিক নহয়, তেনেহ’লে মগজুৰ বাবে কাম কৰা কঠিন হৈ পৰে। যদি আহাৰ স্বাস্থ্যকৰ হয়, তেন্তে মনটোও সুস্থ হৈ থাকে। মগজুৰ বাবে কিছুমান পুষ্টি অত্যাৱশ্যকীয়। যদি এনে পুষ্টি থকা বস্তু সদায়ে খোৱা হয়, তেনেহ’লে মগজু সক্ৰিয় হৈ থাকে আৰু কাম কৰিবলৈ সহজ হৈ পৰে। সেয়েহে কিছুমান খাদ্য সামগ্রী আহাৰত অন্তর্ভুক্ত কৰি মগজু সক্ৰিয় কৰি ৰাখিব পাৰে। 

~ সেউজীয়া পাচলি

সেউজীয়া পাচলি মগজুৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয়। পাচলিত ভিটামিন, খনিজ, বিটা-কেৰোটিন আৰু লুটিনৰ দৰে পুষ্টি পোৱা যায়, যি মগজুক স্বাস্থ্যৱান কৰাৰ বাবে কাম কৰে। তীক্ষ্ণ মগজুৰ বাবে, পালেং শাক, বন্ধাকবি আৰু ব্ৰকলিৰ খাদ্যবস্তু খাব লাগে।

~ বাদাম আৰু ড্ৰাই ফ্ৰুইটছ

বাদাম মগজুৰ বাবে উপকাৰী। ইয়াত থকা পুষ্টিয়ে মগজুক সক্ৰিয় কৰি তোলে। বাদামত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, অমেগা ৩ ৰ দৰে পুষ্টি থাকে যি মস্তিষ্কত তীক্ষ্ণ কৰে। মগজুৰ শক্তি বৃদ্ধি কৰিবলৈ, আখৰোট, কাঠবাদাম, চিনাবাদাম আৰু পিস্তাৰ দৰে বস্তু খাব পাৰে। 

~ ফল আৰু পাচলিৰ বীজ

মগজু তীক্ষ্ণ কৰা পুষ্টি বহুতো ফল আৰু পাচলিৰ বীজতো পোৱা যায়। মগজু তীক্ষ্ণ আৰু স্মৃতিশক্তি উন্নত কৰিবলৈ সূৰ্যমুখী, তৰমুজ, ফ্লেক্সচিড আদি বীজ খোৱাটো উপকাৰী। এইবোৰত ভিটামিন ই, মেগনেছিয়াম, আইৰণ আৰু এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে। এই স্বাস্থ্যকৰ বীজবোৰে বিভিন্ন ৰোগৰ আশংকাও হ্ৰাস কৰে। 

~ বেৰী 

ষ্ট্ৰবেৰী, ব্লেক বেৰী আৰু ব্লু বেৰী আদিৰ দৰে বস্তুবোৰে মগজু তীক্ষ্ণ কৰে। এইবোৰত থকা পুষ্টিবোৰে মগজুক দ্ৰুতগতিত কাম কৰিবলৈ সহায় কৰে। পুৱাৰ আহাৰত এনেধৰণৰ বস্তু খোৱাটো লাভজনক।

~ কেফেইন থকা বস্তু

কেফেইন যুক্ত বস্তুবোৰ মনৰ অলসতা আঁতৰ কৰাত কাৰ্যকৰী। চাহ আৰু কফি খালে, মগজুৰ কোষবোৰ সক্ৰিয় হৈ পৰে আৰু মগজুৱে দ্ৰুতগতিত কাম কৰা আৰম্ভ কৰে। এই বস্তুবোৰে চাপ আঁতৰাবলৈও কাম কৰে, যাৰ বাবে মগজুৱে ভালদৰে কাম কৰে।

বিঃদ্রঃ- এই নিবন্ধটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়ুৱৈলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ল’ব।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: