13.3 C
Assam
Sunday, February 5, 2023

Featured News

ছোৱালীৰ বিবাহৰ উপযুক্ত বয়স এতিয়াৰে পৰা ১৮ নহয় ২১ বছৰ

এতিয়াৰে পৰা ছোৱালীক ১৮ বছৰত নহয় ২১বছৰতহে...

থানাৰ সন্মুখত পত্নী-সন্তানৰ কান্দোনৰ ৰোল, আত্মহত্যাৰ ভাবুকি

মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ এটা বিশেষ টুইট৷...

খালী পেটত কেঁচা নহৰু খোৱাৰ ফলত হ’ব পৰা উপকাৰিতাসমূহ

Assamese Newsখালী পেটত কেঁচা নহৰু খোৱাৰ ফলত হ'ব পৰা উপকাৰিতাসমূহ

নহৰু হৈছে এনে এক বস্তু যি ভাৰতৰ প্ৰায় প্ৰতিটো ঘৰত থাকে, যদি ইয়াক পাচলি বা অন্যান্য ব্যঞ্জনত মিহলি কৰা হয়, তেনেহ’লে ইয়াৰ সোৱাদ বৃদ্ধি হয়, নহৰুৰ প্ৰভাৱ গৰম আৰু ইয়াত বহুতো গুৰুত্বপূৰ্ণ পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে। ই শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে, যি বহুতো ৰোগ আৰু সংক্ৰমণৰ আশংকা পৰিহাৰ কৰে। প্ৰায়সংখ্যক খাদ্য বিশেষজ্ঞৰ মতে, নহৰু পুৱা খালী পেটত খাব লাগে কিয়নো ইয়াৰ ফলত বহুতো লাভালাভ পোৱা যায়।

• খালী পেটত নহৰু খোৱাৰ লাভালাভঃ

~ কৰ্কট ৰোগ

নহৰুৰ এণ্টি-অক্সিডেণ্ট, এণ্টি-ইনফ্লেমেটৰী আৰু এণ্টি-কাৰ্চিনোজেনিক গুণাগুণ আছে, সেয়েহে যদি কোনোবাই খালী পেটত পুৱা নহৰু চোবায় খায়, তেন্তে কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা যথেষ্ট পৰিমাণে হ্ৰাস হয়।

~ ডায়েবেটিচ

নহৰুত এলিচিন নামৰ এক উপাদান থাকে, যি ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে। সেয়েহে, ডায়েবেটিক ৰোগীসকলে পুৱা খালী পেটত প্ৰতিদিনে ৪ কোহ নহৰু খাব লাগে।

~ ওজন হ্ৰাস

যদি প্ৰতিদিনে পুৱা সাৰ পোৱাৰ পিছত খালী পেটত কেইটামান নহৰুৰ কোহ খায়, তেনেহ’লে ওজন অতি দ্ৰুততাৰে হ্ৰাস হ’ব। ইয়াত এনে কিছুমান যৌগ পোৱা যায় যি শৰীৰৰ অতিৰিক্ত চৰ্বি গলোৱাত সহায় কৰে।

~ হতাশা

মানসিক স্বাস্থ্যৰ বাবে নহৰু খোৱাটোও প্ৰয়োজনীয়, ইয়াৰ সহায়ত মন সন্তুলিত হৈ থাকে আৰু ই হতাশাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ শক্তি প্ৰদান কৰে। চাপ পৰিহাৰ কৰিবলৈ প্ৰায়ে নহৰু খাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়।

বিঃদ্রঃ- এই নিবন্ধটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়ুৱৈলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ল’ব।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!