16.1 C
Assam
Friday, December 9, 2022

Featured News

Guwahati’s first CNG filling station to come up in Betkuchi

The Construction of Guwahati's first Compressed Natural...

কলেষ্টেৰলৰ লগতে ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে খাব লগা বিশেষ সেউজীয়া পাচলিবিধ

Assamese Newsকলেষ্টেৰলৰ লগতে ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে খাব লগা বিশেষ সেউজীয়া পাচলিবিধ

দুৰ্বল জীৱনশৈলী আৰু অখাদ্য খোৱাৰ বাবে শৰীৰত বেয়া কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি হ’বলৈ ধৰে। এনে পৰিস্থিতিত, মধুমেহ আৰু হৃদৰোগৰ আশংকা বৃদ্ধি হয়। উন্নত স্বাস্থ্যৰ বাবে, সকলোৱে স্বাস্থ্যকৰ আহাৰ বাছনি কৰা উচিত।এই ক্ষেত্ৰত ভেণ্ডী অতিকৈ উৎকৃষ্ট। ইয়াত ভিটামিন, খনিজ আৰু আঁহ পোৱা যায়। ইয়াৰ বাহিৰেও, ইয়াত পেকটিন নামৰ উপাদান পোৱা যায়, যাৰ সহায়ত শৰীৰত বেয়া কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ হ্ৰাস হ’বলৈ ধৰে। ভেণ্ডী খাই ৰক্তচাপও নিয়ন্ত্ৰণ ৰাখিব পাৰি। দৰাচলতে ভেণ্ডী হৈছে আঁহৰ এক সমৃদ্ধ উৎস। ই পেটৰ সমস্যা আঁতৰ কৰে আৰু হজম শক্তি সঠিককৈ ৰাখে। ভেণ্ডী মধুমেহ ৰোগীসকলৰ বাবে উপকাৰী কিয়নো এই সেউজীয়া পাচলিবিধ খোৱাৰ ফলত, ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণত থাকে।

ক’ৰনা ভাইৰাছ মহামাৰীৰ আৰম্ভণিৰ পৰা, এতিয়ালৈকে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাৰ বহুতো কথা ওলাই থাকে। এনে পৰিস্থিতিত ভেণ্ডী খোৱাৰ ফলত যথেষ্ট লাভাম্বিত হ’ব পাৰি। ভেণ্ডী খালে শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি হয়।

বিঃদ্রঃ- এই নিবন্ধটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়ুৱৈলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ল’ব।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: