24.3 C
Assam
Monday, November 28, 2022

Featured News

নগাঁৱৰ জামুগুৰি দঘাট চুবুৰীৰ ২৪০ বছৰীয়া নামঘৰৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱস

নগাঁৱৰ জামুগুৰি দঘাট চুবুৰীৰ ২৪০ বছৰীয়া নামঘৰৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱস

15-year-old government vehicles will be scrapped: Nitin Gadkari

Union minister Nitin Gadkari today (November 25)...

কেঁচা পনীৰ খালে হয় এই চাৰিটা লাভ, নিয়ন্ত্ৰণত থাকে ওজন!

পনীৰ ভাৰতীয়সকলৰ প্ৰিয় ব্যঞ্জনবোৰৰ ভিতৰত অন্যতম। পনীৰ...

চাহৰ পিছতে পানী খোৱাৰ ফলত হ’ব পাৰে গুৰুতৰ সমস্যা

Assamese Newsচাহৰ পিছতে পানী খোৱাৰ ফলত হ'ব পাৰে গুৰুতৰ সমস্যা

সকলোৱে নিশ্চয় ঘৰৰ জ্যেষ্ঠসকলক কোৱা শুনিছে যে চাহৰ খোৱাৰ পিছত পানী খাব নালাগে। সৰহসংখ্যক লোকে ইয়াক এক পৌৰাণিক কাহিনী হিচাপে উপেক্ষা কৰে, কিন্তু এনে কৰাটো সঁচাকৈয়ে ক্ষতিকাৰক। চাহৰ পিছত পানী খোৱাটোৱে স্বাস্থ্যৰ ওপৰত বেয়া প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে, ইয়াৰ আঁৰত বৈজ্ঞানিক কাৰণো আছে।

• চাহ খোৱাৰ পিছত পানী খোৱাৰ ফলত হ’ব পৰা সমস্যাসমূহঃ

~ দাঁতৰ ক্ষতি

চাহৰ পিছত পানী খোৱাৰ ফলত, দাঁত ক্ষতিগ্ৰস্ত হ’ব পাৰে। চাহ খোৱাৰ পিছত পানী খালে দাঁতৰ ওপৰত পোনপটীয়া প্ৰভাৱ পৰে। দাঁতৰ বাহিৰৰ স্তৰ অৰ্থাৎ গৰম হোৱাৰ পিছত হঠাতে ঠাণ্ডা হোৱাৰ ফলত এনামেল প্ৰভাৱিত হয়। প্ৰকৃততে, এনামেলে দাঁতৰ বাবে ঢালৰ দৰে কাম কৰে। তাপৰ পিছত ঠাণ্ডাৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ ফলত এনামেলৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে। চাহৰ পিছত পানী খোৱাৰ ফলত দাঁতৰ আলু দুৰ্বল হ’ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত, সংবেদনশীলতাৰ সমস্যাও আৰম্ভ হয়।

~ আলচাৰৰ সমস্যা

চাহৰ পিছত পানী খোৱাৰ ফলত পাচন তন্ত্ৰৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে। চাহৰ পিছতে পানী খোৱাৰ ফলত, আলচাৰ হোৱাৰ আশংকা বৃদ্ধি হয়। চাহৰ পিছত ঠাণ্ডা পানী খোৱাৰ ফলত, বহুলোকৰ এচিডিটিৰ সমস্যা আৰম্ভ হয়। যদি সমস্যাটো একেৰাহে হৈ থাকে তেন্তে পিছত আলচাৰৰ দৰে গুৰুতৰ ৰোগ হোৱাৰ আশংকা থাকে।

~ চৰ্দি-জ্বৰ

বতৰৰ পৰিৱৰ্তনৰ বাবে মানুহে নিশ্চয় চৰ্দি আৰু জ্বৰত ভুগে। কিয়নো, শৰীৰৰ উষ্ণতাৰ পৰিৱৰ্তনৰ বাবে এনে হয়। চাহৰ পিছত পানী খোৱাৰ ফলতো তাপমাত্ৰা হঠাতে সলনি হয়। ইয়াৰ ফলত, চৰ্দি-জ্বৰ আৰু ডিঙিৰ বিষ আদি হ’ব পাৰে।

 

বিঃদ্রঃ- এই নিবন্ধটোৰ তথ্যখিনি বিভিন্ন উৎসৰ পৰা সংগৃহীত আৰু প্ৰাথমিক জ্ঞান হিচাপে পঢ়ুৱৈলৈ আগবঢ়োৱা হৈছে। বিশদভাৱে জানিবলৈ বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ ল’ব।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: