24.7 C
Assam
Monday, November 28, 2022

Featured News

নগাঁৱৰ জামুগুৰি দঘাট চুবুৰীৰ ২৪০ বছৰীয়া নামঘৰৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱস

নগাঁৱৰ জামুগুৰি দঘাট চুবুৰীৰ ২৪০ বছৰীয়া নামঘৰৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱস

15-year-old government vehicles will be scrapped: Nitin Gadkari

Union minister Nitin Gadkari today (November 25)...

কেঁচা পনীৰ খালে হয় এই চাৰিটা লাভ, নিয়ন্ত্ৰণত থাকে ওজন!

পনীৰ ভাৰতীয়সকলৰ প্ৰিয় ব্যঞ্জনবোৰৰ ভিতৰত অন্যতম। পনীৰ...

আঁঠুৰ বিষ বা গাঁঠিৰ বিষ!

Assamese Newsআঁঠুৰ বিষ বা গাঁঠিৰ বিষ!

বয়স হোৱাৰ লগে লগে আঁঠুৰ বিষ বা গাঁঠিৰ বিষৰ অসুবিধা আজিকালি নিয়মিতভাৱে দেখা যায়৷ যথাযথ পুষ্টিকৰ আহাৰ খোৱাৰ অভাৱৰ কাৰণে বহুসংখ্যক লোকৰ মাজত এই সমস্যাই দেখা দিয়ে৷
অষ্টিওআর্থাইটিছ Osteoarthritis মূলতঃ গাঁঠিৰ ৰোগ৷ সাধাৰণতে হাডৰ ওপৰত ৰক্ষামূলক এটা স্তৰ থাকে, যাক কার্টিলেজ বুলি কোৱা হয়৷ এই স্তৰৰ ক্ষতি হোৱাকে অষ্টিওআর্থাইটিছ বোলা হয়৷ বেছিভাগ ৰোগ আঁঠুত দেখা যায় যদিও কম পৰিমাণে কেতিয়াবা হাত বা কৰঙণতো হয়৷

এনেধৰণৰ বিষ সচৰাচৰ ৩০-৩৫ বয়স পাৰ হোৱা লোকৰ হয়৷ পুৰুষৰ তুলনাত মহিলাসকলৰ বেছি হয়৷ ইয়াৰ কাৰণ হৈছে হৰমনৰ পৰিৱর্তন৷অতিৰিক্ত শৰীৰৰ ওজন বা মেদ হলে, বংশৰ কাৰোবাৰ থাকিলে, আঁঠুৰ আঘাতৰ ইতিহাস থাকিলে যেনে মিনিস্কাছ বা লিগামেণ্টৰ আঘাত৷ আগতে যদি অস্ত্রোপচাৰৰ ইতিহাস থাকে৷ আঁঠুৰ বা গাঁঠিৰ অন্য ৰোগ যেনে মিনিস্কাছ বা লিগামেণ্টৰ আঘাত৷ আগতে যদি অস্ত্রোপচাৰৰ ইতিহাস থাকে৷ আঁঠুৰ বা গাঁঠিৰ অন্য ৰোগ যেনে ৰিডমেটয়ৰ আর্থাইচিছ বা গাউট থাকিলে৷
ইয়াৰ লক্ষণ হল তীব্র আৰু মধ্যমীয়া জটিল গাঁঠিৰ বিষ৷

চলাচল কৰোঁতে জটিলতা আৰু জঠৰতা৷ পকা বা মাটিৰ পৰা ওপৰত বহিলে অসুবিধা পোৱা৷ চিৰিত উঠা–নমা কৰোঁতে অসুবিধা পোৱা৷ চিকিৎসা আৰম্ভ কৰাৰ আগতে শাৰীৰিক পৰীক্ষা–নিৰীক্ষা তথা যাৱতীয় লেবৰেটৰী পৰীক্ষাসমূহ যেনে এক্স ৰে নিতান্তই প্রয়োজনীয়৷ মুখেৰে খোৱা দৰব, কার্টিলেজ গঠন কৰা, দৰব, হাডৰ কেলচিয়াম নহলে বিষ নিৰাময়ক বেজী দিয়া হয়৷ তাৰ লগত ব্যায়াম অতি প্রয়োজন৷ নিয়মিত ব্যায়াম কৰি থাকিলে মাংসপেশী সবল হৈ থাকে৷ যেনে এডব্লিউডি, ডব্লিউএএক্স থেৰাপীৰ দ্বাৰা বিষৰ উপশম হয়৷ যদি দৰৱ আৰু ব্যায়াম বা ফিজিথেৰাপী কৰি বিষ উপশম নহয়, তেতিয়া অস্ত্রোপচাৰ কৰা হয়৷

ই দুই ধৰণৰ এইচ টি অ(High Tibial Osteotomy) আৰু টি কে আৰ(Total Knee Replacement)৷ শাৰীৰিক দিহা–পৰামর্শ যেনে মাটিত বহি কাম কৰিবলৈ বাধা দিয়া হয়৷ বেছি চিৰি উঠা–নমা কৰা বেয়া৷ কর্মত থাকিলে আঁঠুৰ ব্যৱহাৰ কৰিব দিয়া হয়৷

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: