28.1 C
Assam
Friday, June 9, 2023

Featured News

যমজ সন্তান কিয় হয় জানেনে….

কেতিয়াবা কিছুমান মহিলাই যমজ সন্তান প্ৰসৱ কৰে।...

পেটত চৰ্বি বৃদ্ধি কৰিব পৰা ৩ টা বদঅভ্যাস

Assamese Newsপেটত চৰ্বি বৃদ্ধি কৰিব পৰা ৩ টা বদঅভ্যাস

যদিও ওজন বৃদ্ধিয়ে বহুলোকৰ বাবে বিৰক্তি আৰু আত্মবিশ্বাস হ্ৰাস হোৱাৰ কাৰণ হ’ব পাৰে, কিন্তু ডাঙৰ সমস্যাটো হ’ল ই স্বাস্থ্যৰ যথেষ্ট ক্ষতি কৰে, মেদবহুলতা কোনো ৰোগ নহয়, কিন্তু ইয়াক বহুতো ৰোগৰ মূল কাৰক বুলি গণ্য কৰা হয়।

পেটত চৰ্বি বৃদ্ধি কৰিব পৰা ৩ টা বদঅভ্যাসঃ

~ শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপৰ অভাৱ

সাধাৰণতে মানুহে বেছিভাগ সময় শুই বহি কটাবলৈ ভাল পায়। ইয়াত কোনো সন্দেহ নাই যে শৰীৰক সুস্থ কৰি ৰাখিবৰ বাবে বিশ্ৰাম প্ৰয়োজনীয়, কিন্তু বেছিকৈ বিশ্ৰাম কৰাৰ ফলত শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপ হ্ৰাস হয়। ইয়াৰ ফলত, শৰীৰত চৰ্বি জমা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে, আৰু লাহে লাহে পেট আৰু কঁকালৰ চাৰিওফালে চৰ্বি বৃদ্ধি হয়। ইয়াক এৰাই চলিবলৈ হ’লে কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ প্ৰয়োজন হ’ব। যাৰ ভিতৰত আছে খোজ কঢ়া, লিফ্টৰ সলনি চিৰি ব্যৱহাৰ কৰা, দৌৰা, জগিং কৰা, গধুৰ বস্তু উঠোৱা, সাঁতোৰ ইত্যাদি।

~ চাপ বৃদ্ধি

উত্তেজনা বৃদ্ধি হোৱাৰ ফলত মেদবহুলতা বৃদ্ধি হ’ব পাৰে, ই ভোকৰ আকাংক্ষা বৃদ্ধি কৰে যি এক বিপদজনক স্থিতিত পৰিণত হয়। চাপ বহুতো কাৰণৰ বাবে হ’ব পাৰে, ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত থাকে কাৰ্যালয়ৰ উত্তেজনা, দায়িত্বৰ বোজা, পাৰিবাৰিক বিভেদ, পুৰণি শত্ৰুতা, প্ৰেম বা বন্ধুত্বত বিশ্বাসঘাতকতা, পৰীক্ষাৰ ভয় ইত্যাদি। মানুহ যিমানে সুখী হ’ব, সিমানে ওজন নিয়ন্ত্রণত থাকিব।

~ সুৰাৰ প্ৰতি আসক্তি

সকলোৱে জানে যে সুৰা পান কৰাটো কেৱল এক সামাজিক সমস্যা নহয়, বৰঞ্চ ই স্বাস্থ্যৰ যথেষ্ট ক্ষতি কৰে। যিসকল লোকে নিয়মীয়াকৈ সুৰাপান কৰাত অভ্যস্ত হৈ পৰে, তেওঁলোকৰ পেট আৰু কঁকালৰ চাৰিওফালে চৰ্বি জমা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে, যি পিছত এক বিশাল ৰূপ লয়। সেয়েহে সুৰাৰ অভ্যাস এৰাটো প্ৰয়োজনীয়, অন্যথা মেদবহুলতাই জীৱন ধ্বংস কৰিব পাৰে।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!