টিভিত চিনেমা চোৱা, ধাৰাবাহিক চোৱা আৰু ৰেডিঅ’ত গান শুনা… এই সকলোবোৰ অতীতৰ কথা হৈ পৰিছে। এতিয়া পৃথিৱীখন ৰিলৰ হৈ পৰিছে। শিশু, বৃদ্ধ, সৰু সকলোৱে বৰ্তমান ব্যস্ত ৰিল চোৱাত। কেৱল ৰিল চোৱাত ব্যস্ত নহয়, সম্পূৰ্ণ ব্যস্ত… শুই-সাৰ পাই, খাই-পান কৰি, ভ্ৰমণ কৰি থাকোঁতে সকলো সময়তে ৰিলৰ হেংগ অভাৰ থাকে। ইনষ্টাগ্ৰাম আৰু ইউটিউবৰ দৰে ছ’চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মত স্ক্ৰ’ল কৰি আপোনাৰ ঘণ্টাবোৰ পাৰ হৈ যায় আৰু আপুনি অনুভৱ কৰে যে এয়া মাত্ৰ সময়ৰ কথা, অলপ সময়ৰ বাবে চাওঁ।

কিমান যুৱক ৰিল নিচাৰ বলি হৈছে নাজানে। এতিয়া ই এক প্ৰকাৰৰ ৰোগ হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। এই ৰিলবোৰে আপোনাক শাৰীৰিক আৰু মানসিকভাৱে কেনেদৰে ক্ষতি কৰিছে জানো আহক।

ৰিল কি ?

ইনষ্টাগ্ৰামত ৰিল এক প্ৰকাৰৰ চুটি ভিডিঅ’। প্ৰথম অৱস্থাত এই ৰিলবোৰ ৩০ ছেকেণ্ডৰ আছিল যদিও এতিয়া ইয়াক ৯০ ছেকেণ্ডলৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে। ভাৰতত টিকটক বন্ধ হোৱাৰ পৰাই এই ৰিলৰ ট্ৰেণ্ড আৰম্ভ হৈছিল। বন্ধ হোৱাৰ লগে লগে মানুহে ইনষ্টাগ্ৰামত ভিডিঅ’ পোষ্ট কৰিবলৈ ধৰিলে। Reels ত বহু ধৰণৰ ভিডিঅ’ আছে যেনে, Informational, Funny, Motivational, Dance, ইত্যাদি। ইনষ্টাগ্ৰামত আপুনি চেলিব্ৰিটিৰ পৰা সাধাৰণ মানুহলৈকে ৰিল চাব পাৰিব।

ৰিল চোৱাৰ গুৰুতৰ অসুবিধা?

ৰিল চাই মানুহে নিজৰ সময়ৰ অপব্যৱহাৰ কৰিছে। ঘন্টা পাৰ হৈ যায়, মানুহে গম নাপায়। এনে পৰিস্থিতিত তেওঁলোকৰ কামৰ ক্ষতি হৈছে। একে সময়তে ইয়াৰ বাবেই মানুহ মানসিক অসুস্থ হৈ পৰিছে। মানুহৰ মাজত হতাশাৰ সমস্যা দেখা গৈছে। বহু সময়ত ৰিলবোৰ দেখি তেওঁলোকে নিজৰ মাজতে ত্ৰুটি বিচাৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। সন্মুখৰ মানুহজনৰ লগত নিজকে তুলনা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। সন্মুখৰ মানুহজনৰ দৰে হ’বলৈ চেষ্টা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ উপৰিও মানুহে নিজেও ৰিল বনাব বিচাৰে আৰু যেতিয়া তেওঁলোকৰ ৰিল ভাইৰেল নহয় বা ভিউ নাপায় তেতিয়া তেওঁলোকৰ খং আৰু খিংখিঙীয়া অনুভৱ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু লাহে লাহে এই উত্তেজনা হতাশালৈ পৰিণত হয়।ইয়াৰ বাবে একাগ্ৰতাৰ অভাৱত সামাজিক দিশলৈ গতি কৰে মুড ছুইংৰ দৰে সমস্যাটো দেখিবলৈ পোৱা যায়।

যদি শিশুৱে ৰিল চাই থাকে তেন্তে ই তেওঁলোকৰ পঢ়া-শুনাৰ ক্ষতি কৰে। ৰিলৰ নিচাৰ বাবে শিশুৱে অধ্যয়নত মনোনিৱেশ কৰিব নোৱাৰে। গভীৰ নিশা ৰিল চোৱাৰ বাবে টোপনিৰ ধৰণ বিঘ্নিত হয় আৰু পিছদিনা স্কুললৈ যোৱাৰ ক্ষেত্ৰত অসুবিধা হয়। টোপনিৰ অভাৱৰ বাবে মানসিক চাপ আৰম্ভ হয়। একে সময়তে পৰ্দাত অধিক সময় কটোৱাৰ বাবে চকু দুটা দুৰ্বল হৈ পৰে, ইয়াৰ বাহিৰেও ৰিলৰ বাবে শাৰীৰিক ক্ৰিয়া-কলাপও কমি যায় আৰু মানুহ মেদবহুল হৈ পৰে।