অভালৰ খেলপথাৰত বিশ্ব টেষ্ট চেম্পিয়নশ্বিপৰ অন্তিমখন খেল ভাৰত আৰু অষ্ট্ৰেলিয়াৰ মাজত চলি আছে। টছত পৰাস্ত হোৱাৰ পাছত অষ্ট্ৰেলিয়াই প্ৰথমে বেটিং কৰিবলৈ ওলাই আহি ৪৬৯ ৰান সংগ্ৰহ কৰে। কেংগাৰুৰ হৈ ট্ৰেভিছ হেড আৰু ষ্টিভ স্মিথে উজ্জ্বল শতক অৰ্জন কৰে। একে সময়তে অষ্ট্ৰেলিয়াৰ ৪৬৯ ৰানৰ লক্ষ্য আগত লৈ ১৭৩ ৰানত ৬ উইকেট হেৰুৱাই সংগ্ৰাম কৰি আছে টিম ইণ্ডিয়াই। কিন্তু এই বিশ্ব টেষ্ট চেম্পিয়নশ্বিপত ভাৰতৰ দুৰ্বল প্ৰদৰ্শনে ক্ৰিড়া অনুৰাগীক বাৰুকৈয়ে হতাশ কৰিছে। ইয়াৰ বাবে বহু অনুৰাগীয়ে আই পি এলক দোষাৰোপ কৰিছে।

অৱশ্যে ছ’চিয়েল মিডিয়াত অনুৰাগীয়ে কয় যে অষ্ট্ৰেলিয়াৰ বিৰুদ্ধে বিশ্ব টেষ্ট চেম্পিয়নশ্বিপৰ ফাইনেলত টিম ইণ্ডিয়াৰ দুৰ্বল প্ৰদৰ্শনৰ বাবে আই পি এল দায়ী। ইয়াৰ বাবে অনুৰাগীয়ে বিচিচিআইৰ বাহিৰেও ভাৰতীয় দলটোক অহৰহ সমালোচনা কৰি আছে। ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ অনুৰাগীয়ে কয় যে ভাৰতীয় খেলুৱৈৰ মানসিকতাই খেলপথাৰত জয়ী হ’বলৈ যোৱা নাই। খেলপথাৰত ভাগৰুৱা যেন লাগিছে টিম ইণ্ডিয়াৰ খেলুৱৈ।

লগতে অনুৰাগীয়ে কৈছে যে আই পি এলৰ ছিজনটো প্ৰায় ৩ মাহ ধৰি চলিছিল। ইয়াৰ পিছত ভাৰতীয় দলটো অষ্ট্ৰেলিয়াৰ বিৰুদ্ধে বিশ্ব টেষ্ট চেম্পিয়নশ্বিপৰ ফাইনেল খেলিবলৈ ইংলেণ্ডলৈ যায়। এইদৰে খেলুৱৈসকলে জিৰণি লোৱাৰ পৰ্যাপ্ত সুযোগ নাপালে।

বিশ্ব টেষ্ট চেম্পিয়নশ্বিপৰ ফাইনেলত ভাৰতৰ দুৰ্বল প্ৰদৰ্শনৰ বাবে আই পি এল কেনেদৰে দায়ী?

১. আই পি এল ২০২৩ৰ ছিজন প্ৰায় ২ মাহ ধৰি চলিছিল। ইয়াৰ পিছত টিম ইণ্ডিয়াৰ খেলুৱৈসকলে ইংলেণ্ড ভ্ৰমণলৈ যায়। এইদৰে খেলুৱৈসকলে জিৰণি ল’বলৈ সময় নাপালে।

২. আচলতে আই পি এল ২০২৩ৰ চূড়ান্ত খেলখন ২৯ মে’ত অনুষ্ঠিত হৈছিল। এইদৰে ৰোহিত শৰ্মাৰ নেতৃত্বত টিম ইণ্ডিয়াই অনুশীলন মেচ খেলাৰ সুযোগ নাপালে।

৩. পৰিস্থিতি অনুযায়ী ভাৰতীয় দলটোৱে নিজকে খাপ খুৱাব নোৱাৰিলে।

৪. একে সময়তে আই পি এলত ৪ অভাৰত বলিং আৰু টেষ্টত বলিঙৰ মাজত পাৰ্থক্য আছে।

৫. ভাৰতীয় খেলুৱৈৰ তুলনাত অষ্ট্ৰেলিয়াৰ খেলুৱৈসকল মানসিকভাৱে অধিক প্ৰস্তুত হোৱাৰ লগতে সতেজ।

৬. অষ্ট্ৰেলিয়াৰ বেছিভাগ খেলুৱৈয়ে আই পি এলত খেলা নাছিল। ইয়াৰ বাবেই তেওঁ অধিক সতেজ আৰু মানসিকভাৱে সুস্থ-সৱল হৈ আছে।