20.6 C
Assam
Friday, February 3, 2023

Featured News

নিজৰ বিয়াত সুন্দৰ দেখিবলৈ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰক এই ৫বিধ খাদ্য

Assamese Newsনিজৰ বিয়াত সুন্দৰ দেখিবলৈ তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰক এই ৫বিধ খাদ্য

বিয়াৰ দিনটোত প্ৰত্যেকগৰাকী লোকেই নিজক সুন্দৰভাৱে সজাব বিচাৰে৷ সুন্দৰ সাজ-সজ্জা, প্ৰসাধন সামগ্ৰীয়ে কেৱল বাহ্যিক সৌন্দৰ্যকহে প্ৰতিফলিত কৰে৷ এজন যুৱক বা এগৰাকী যুৱতীক সম্পূৰ্ণৰূপে সুন্দৰ তেতিয়াহে দেখা যায়, যেতিয়া তেওঁলোক আভ্যন্তৰীণ দিশটোৰ পৰাও সুস্থ আৰু সৱল হৈ উঠে৷ বিয়াত সুন্দৰ দেখিবলৈ হ’লে আপুনি গুৰুত্ব দিব লাগিব খাদ্য খোৱাৰ ওপৰতো৷ ছালৰ উজ্জ্বলতা বৃদ্ধি তথা সুস্থ শৰীৰৰ বাবে আপুনি এই পাঁচবিধ খাদ্যৰ ওপৰত দিব লাগিব বিশেষ গুৰুত্ব৷ ফল-মূল: সু-স্বাস্থ্যৰ বাবে দৈনিক সতেজ ফলমূল খোৱাৰ অভ্যাস গঢ়ি তোলক৷ সতেজ ফলত ভিটামিন আৰু খনিজ থাকে। আপোনাৰ আহাৰৰ তালিকাত পুৱা ফলমূল অন্তৰ্ভুক্ত কৰিলে ছাল উজ্জ্বল দেখাত সহায়ক হয়৷ অমিতাৰ দৰে ফলবোৰে স্বাস্থ্যৰ ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে, যিয়ে আপোনাক বিয়াৰ দিনটোত শ্লিম চেহেৰাৰ গৰাকী কৰি তুলিব৷ চিয়া ছীডছ: চিয়া ছীডছ ছালৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ। ছালৰ উজ্জ্বল কৰি তোলাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় পুষ্টি যেনে অমেগা-3 ফেটি এচিড যি কোষবোৰক পুষ্টি প্ৰদান কৰে। এই পুষ্টিবোৰে শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থবোৰ উলিয়াই দিয়াত আৰু চাপ হৰমন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। ড্ৰাই ফ্ৰুটছ : শুকান ফল অন্তৰ্ভুক্ত কৰাটো হৈছে আপোনাৰ আহাৰ উন্নত কৰাৰ আটাইতকৈ আহ্বায়ক উপায়। কাঠ বাদাম খালে ভিটামিন এ, ভিটামিন ই, জিংক আৰু মেগনেছিয়ামৰ দৰে অত্যাৱশ্যকীয় নিউট্ৰিয়েণ্ট প্ৰদান কৰিব যি আপোনাৰ ছাল কোমল আৰু সুন্দৰ কৰে। কাঠবাদাম, আখৰোট, আৰু পিস্তা বাদামে স্বাস্থ্যৱান দেখা ছালৰ বাবে পুষ্টি যোগায়। কণী: কণী প্ৰ’টিন আৰু এমিনো এচিডেৰে ভৰপূৰ যি নতুন ছালৰ কোষ সৃষ্টি কৰাত সহায় কৰে। আপোনাৰ আহাৰত প্ৰতিদিনে ২টা কণী অন্তৰ্ভুক্ত কৰিলে আপোনাৰ ছাল হাইড্ৰেট হোৱাৰ লগতে ইয়াক কোমল কৰি তুলিব। এণ্টি অক্সিডেণ্টবোৰে ইউভ ৰেছ, ছালৰ ব্ৰাউন স্পটৰ বিৰুদ্ধে শৰীৰক সুৰক্ষা দিয়াত সহায় কৰে। পানী : পানী দৈনিক ৪-৫ লিটাৰ খোৱাতো বিশেষভাৱে জৰুৰী এজন লোক স্বাস্থ্যবান হৈ থাকিবলৈ৷ চুলি, ছালৰ পৰা আৰম্ভ কৰি নখলৈকে সকলো প্ৰয়োজন পানীৰ৷ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাতো বিশেষ ভূমিকা লয় পানীয়ে৷ অৱশ্যে কুহুমীয়া পানীত নেমু বা মৌ লৈয়ো খালে শৰীৰত থকা মেদবহুলতা হ্ৰাস পোৱাৰ লগতে চৰ্বী কম হয়৷

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!