22 C
Assam
Wednesday, November 30, 2022

Featured News

নগাঁৱৰ জামুগুৰি দঘাট চুবুৰীৰ ২৪০ বছৰীয়া নামঘৰৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱস

নগাঁৱৰ জামুগুৰি দঘাট চুবুৰীৰ ২৪০ বছৰীয়া নামঘৰৰ প্ৰতিষ্ঠা দিৱস

15-year-old government vehicles will be scrapped: Nitin Gadkari

Union minister Nitin Gadkari today (November 25)...

কেঁচা পনীৰ খালে হয় এই চাৰিটা লাভ, নিয়ন্ত্ৰণত থাকে ওজন!

পনীৰ ভাৰতীয়সকলৰ প্ৰিয় ব্যঞ্জনবোৰৰ ভিতৰত অন্যতম। পনীৰ...

ঢোল-পেঁপা-গগণা নিৰ্মাণেৰে স্বাৱলম্বী নগাঁও-মৰিগাঁৱৰ বাৰপূজীয়াৰ বিনোদ ডেকা

Assamese Newsঢোল-পেঁপা-গগণা নিৰ্মাণেৰে স্বাৱলম্বী নগাঁও-মৰিগাঁৱৰ বাৰপূজীয়াৰ বিনোদ ডেকা

নিউজ ব্যুৰ’,নগাঁও,৩জুন:–বিগত দুটা বছৰে ক’ভিড সৃষ্ট পৰিৱেশৰ বাবে অসমবাসীয়ে উদযাপন কৰিব পৰা নাছিল হেঁপাহৰ ৰঙালী বিহু ৷ কিন্তু এই বৰ্ষত সম্পূৰ্ণ ক’ভিড মুক্ত পৰিৱেশৰ বাবে অসমৰ চৌদিশে ৰঙালীক আদৰিলে ঢোল-পেঁপা-গগনাৰ মাতত মুখৰ হৈ পৰিছিল ৰাজ্যৰ আকাশ বতাহ ৷ আনহাতে এই সময়ত অসমৰ থলুৱা বাদ্যযন্ত্ৰ নিৰ্মাণকাৰী শিল্পীসকলে দিনে- নিশাই ব্যস্ত হৈ পৰা পৰিলক্ষিত হয় ৷ উল্লেখ্য যে প্ৰতি বছৰে ৰঙালী বিহুৰ প্ৰাকক্ষণত নগাঁও-মৰিগাঁও জিলাৰ সীমামূৰীয়া বাৰপূজীয়া অঞ্চলৰ বিনোদ ডেকা নামৰ যুৱকগৰাকীয়ে নিৰ্মাণ কৰা ঢোল- পেঁপাৰ শব্দত ৰজনজনাই উঠে বিহুৰ বাকৰি ৷

অসমীয়াৰ জাতীয় জীৱনৰ অতি প্ৰাচীন লোকবাদ্য সমূহৰ ভিতৰত বৰঢোল,ডবা, পাতিঢোল,খোল,নাগাৰা,মৃদংগ, পেঁপা ইত্যাদি বাদ্যসমূহ অতি নিখুঁতভাৱে নিৰ্মাণ অথবা মেৰামতি বৃত্তিটোৰ প্ৰতি আকৃষ্ট হয় বাৰপূজীয়াৰ নিজ মিকিৰগাঁৱৰ যুৱক বিনোদ ডেকা ৷ কাৰ্তিক বাদ্যকাৰ নামৰ এজন বিহাৰৰ ব্যক্তিৰ লগত বিনোদে প্ৰথমে বাদ্যযন্ত্ৰ মেৰামতি সহায়ক হিচাপে কাম আৰম্ভ কৰিছিল ৷ প্ৰশিক্ষণৰ গুৰু হিচাপেও কাৰ্তিক বাদ্যকাৰে বিনোদক সকলো ধৰণৰ বাদ্যযন্ত্ৰৰ মেৰামতি কাম তিনি বছৰৰ ভিতৰত শিকাই দিছে ৷ বৰ্তমান একোটা ঢোল বা খোল মেৰামতি কৰি এক হাজাৰৰ পৰা বাৰশ টকা উপাৰ্জন কৰা বিনোদ এতিয়া আৰ্থিকভাৱে সম্পূৰ্ণ স্বাৱলম্বী ৷ আনহাতে বিনোদে নিজে বাদ্যযন্ত্ৰ নিৰ্মাণেৰে স্বাৱলম্বী হোৱাৰ উপৰিও গাঁওখনৰ তিনি-চাৰিজন যুৱকক সহযোগী হিচাপে সংস্থাপন দি তেওঁলোকৰো স্বাৱলম্বনৰ পথ মুকলি কৰি দি আহিছে ৷ সম্প্ৰতি বিনোদ ডেকাৰ বাৰপূজীয়া তিনিআালিস্থিত “সেৱাশ্ৰী ভাণ্ডাৰ” নামৰ বাৰপূজীয়াৰ প্ৰতিস্থানখনিৰ পৰা নগাঁও আৰু মৰিগাঁও জিলাৰ উপৰিও শোণিতপুৰ,যোৰহাট, যোৰহাট,শিৱসাগৰ,গুৱাহাটী আৰু কাৰ্বি আংলঙৰ পৰা ক্ৰেতা আহি বিহুৰ প্ৰাকক্ষণত ভিৰ কৰা পৰিলক্ষিত হয় ৷ ৰঙালী বিহুৰ প্ৰাকক্ষণত বিনোদৰ বাদ্যযন্ত্ৰ নিৰ্মাণ প্ৰতিষ্ঠানত ঢোল-পেঁপাৰ মাতত উখল মাখল হৈ পৰিছিল ঢুলীয়া সকল ৷

ঋতু পৰ্ণ শৰ্মা,নগাঁও

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: