fbpx

ৰে’লৰ টিকট কাটিবলৈ লাগিব পাৰে এইসমুহ নথিপত্ৰ !

ৰে’লৰ টিকট ক্ৰয় কৰোঁতে বহুতো লোক অসাধু দালাল বা প্ৰৱঞ্চক টেভেল এজেণ্টৰ ফান্দত পৰে। তেওঁলোকৰ পৰা টিকট বহুত বেছি মূল্যত ক্ৰয় কৰক। ভাৰতীয় ৰে’লৱেই এতিয়া এই চক্ৰটো বন্ধ কৰিবলৈ এটা নতুন নীতি বিবেচনা কৰিছে। আগন্তুক দিনত, আইআৰচিটিচি(IRCTC) ৱেবছাইটৰ পৰা অনলাইন টিকট বুক কৰিবলৈ যাত্ৰীৰ ব্যক্তিগত নথিপত্ৰ লাগিব পাৰে।

কি কি নথিপত্ৰৰ প্ৰয়োজন হ’ব পাৰে?

ৰে’ল সুৰক্ষা বাহিনীৰ (আৰপিএফ) সঞ্চালক প্ৰধান অৰুণ কুমাৰে কয় যে এই সন্দৰ্ভত কাম চলি আছে। ৰে’লৱেই আধাৰ কাৰ্ড, পেন কাৰ্ড আৰু পাছপোৰ্ট বিৱৰণৰ জৰিয়তে লগইন নিয়ম জাৰী কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।

তেওঁ কৈছিল যে এতিয়ালৈকে দালালসকলৰ বিৰুদ্ধে পোনপটীয়াকৈ ব্যৱস্থা লোৱা হৈছিল। কিন্তু ইয়াৰ বিশেষ প্ৰভাৱ পৰা নাছিল।

গতিকে এইবাৰ আৰপিএফে টিকটৰ নিয়মবোৰ সলনি কৰাৰ কথা ভাবিছে। উচ্চ পৰ্যায়ৰ বিষয়াসকলে বিষয়টো আলোচনা কৰি আছে। তেওঁ কয় যে ইতিমধ্যে আধাৰ কৰ্তৃপক্ষৰ সৈতে আলোচনা কৰা হৈছে। আৰপিএফৰ মুৰব্বীয়ে কৈছিল যে অনাগত দিনত অন্যান্য পৰিচয় নথিপত্ৰৰ মাজতো একত্ৰীকৰণৰ কাম অব্যাহত থাকিব।

তেওঁ কয় যে ২০১৯ চনৰ অক্টোবৰ-নৱেম্বৰৰ ভিতৰত প্ৰথমে এনে দালালসকলৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হৈছিল। তেওঁলোকে অবৈধ ছফ্টৱেৰৰ জৰিয়তে কাম কৰিছিল। যোৱা মাহলৈকে সমগ্ৰ দেশতে মুঠ ১৪,২৫৭ জন এনে দালালক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে। NB

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: