13.1 C
Assam
Sunday, February 5, 2023

Featured News

ছোৱালীৰ বিবাহৰ উপযুক্ত বয়স এতিয়াৰে পৰা ১৮ নহয় ২১ বছৰ

এতিয়াৰে পৰা ছোৱালীক ১৮ বছৰত নহয় ২১বছৰতহে...

থানাৰ সন্মুখত পত্নী-সন্তানৰ কান্দোনৰ ৰোল, আত্মহত্যাৰ ভাবুকি

মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ এটা বিশেষ টুইট৷...

ৰাধা-কৃষ্ণৰ বিবাহক লৈ ভিন্ন মত; কিন্তু এই স্থান শ্ৰীকৃষ্ণ আৰু ৰাধাৰ বিবাহৰ সাক্ষী, কিন্তু নাজানে বহুতে! ব্ৰহ্মবৈৱৰ্ত পুৰাণত আছে উল্লেখ

Assamese Newsৰাধা-কৃষ্ণৰ বিবাহক লৈ ভিন্ন মত; কিন্তু এই স্থান শ্ৰীকৃষ্ণ আৰু ৰাধাৰ বিবাহৰ সাক্ষী, কিন্তু নাজানে বহুতে! ব্ৰহ্মবৈৱৰ্ত পুৰাণত আছে উল্লেখ

শাস্ত্ৰ মতে শ্ৰীকৃষ্ণৰ জন্ম হৈছিল দ্বাপৰ যুগত ভগৱান বিষ্ণুৰ ৰূপত। সেইবাবেই ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণক বিষ্ণুৰ অৱতাৰ বুলি কোৱা হয়। কৃষ্ণ আৰু ৰাধাৰ প্ৰেম কাহিনীৰ বিষয়ে আমি সকলোৱে জানো।

ৰাধা আৰু কৃষ্ণৰ প্ৰেম ইমানেই অবিচ্ছেদ্য হৈ আহিছে যে আজিও মানুহে প্ৰেমৰ সন্দৰ্ভত ৰাধা-কৃষ্ণৰ কাহিনী বৰ্ণনা কৰে। সেইবাবেই কৃষ্ণ আৰু ৰাধাৰ নাম একেলগে লোৱা হয় যদিও কৃষ্ণৰ আগত ৰাধাৰ নাম আহে। ৰাধে-কৃষ্ণ আৰু ৰাধা-কৃষ্ণৰ দৰে। য’ত কৃষ্ণ পূজা হয় তাত ৰাধা ৰাণীও পূজা হয়, যেতিয়াই কৃষ্ণক স্মৰণ কৰা হয় তেতিয়াই ৰাধাকো স্মৰণ কৰা হয়। কোৱা হয় যে ৰাধা-কৃষ্ণৰ প্ৰেম অতি অবিচ্ছেদ্য আছিল, কিন্তু ইয়াৰ পিছতো দুয়োৰে লগ হোৱা নাছিল। কিন্তু ব্রিজৰ ভান্দিৰবনত অৱস্থিত মন্দিৰটো ৰাধা-কৃষ্ণৰ বিবাহৰ সাক্ষী৷

ব্ৰহ্মবৈৱৰ্ত পুৰাণত ৰাধা-কৃষ্ণৰ বিবাহৰ কথা উল্লেখ আছেঃ
আজিলৈকে আমি শুনি আহিছো শ্ৰীকৃষ্ণৰ ৰুক্মণিৰ লগত আৰু ষোল্ল হাজাৰ গোপীৰ লগত বিবাহৰ কাহিনী। কিন্তু ৰাধা আৰু কৃষ্ণৰ বিবাহৰ লগত জড়িত কাহিনীবোৰ বৰ বেছি জনপ্ৰিয় নহয়। কিন্তু ৰাধা আৰু শ্ৰীকৃষ্ণৰ বিবাহৰ কথা ব্ৰহ্মবৈৱৰ্ত পুৰাণত উল্লেখ আছে। এইমতে এবাৰ পিতৃ নন্দৰজাই শিশু কানহাক লৈ গৈছিল ভান্দিৰ নামৰ অৰণ্যলৈ। এই অৰণ্য বৃন্দাবনৰ পৰা প্ৰায় ১৫ কিলোমিটাৰ দূৰত। দুয়োজনে খোজ কাঢ়ি গৈ থকাৰ সেই সময়তে হঠাতে এক প্ৰচণ্ড ধুমুহা আহিল। নন্দৰজা আৰু কৃষ্ণই ধুমুহাৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ গছ এজোপাৰ ওচৰলৈ গ’ল। ৰাধা ৰাণীও অলপ সময়ৰ ভিতৰতে তাত উপস্থিত হ’ল। নন্দৰজাই শিশু কৃষ্ণক ৰাধা ৰাণীৰ হাতত তুলি দিলে আৰু নিজে তাৰ পৰাই গুচি গ’ল। ইয়াৰ পিছত কানহাই নিজৰ ঐশ্বৰিক ৰূপ ধাৰণ কৰিলে আৰু ব্ৰহ্মজীয়ে কৃষ্ণক ৰাধাৰ সৈতে বিবাহপাশত আবদ্ধ কৰিলে। আজিও ভণ্ডিৰবনত ৰাধা-কৃষ্ণৰ বিবাহ স্থান হিচাপে পৰিচিত।

ভণ্ডিৰবনত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ প্ৰাচীন মন্দিৰো আছে। ইয়াত ৰাধা-কৃষ্ণৰ বিবাহ সম্পাদন কৰা ভগৱান ব্ৰহ্মাৰ প্ৰতিমূৰ্তিও আছে। এইখনেই একমাত্ৰ মন্দিৰ য’ত শ্ৰীকৃষ্ণই ঘিউ খোৱা বা বাঁহী বজোৱা মূৰ্ত্তিৰ নাই বৰঞ্চ ৰাধিকাৰ সৈতে বিয়া হোৱাৰ মূৰ্ত্তিহে আছে। এই মন্দিৰক লৈ এনে এক বিশ্বাস আছে যে ইয়ালৈ আহি গা ধুই পূজা কৰিলে নিঃসন্তান দম্পতীয়ে ল’ৰা-ছোৱালীৰ সুখ পায়।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles

error: Content is protected !!